Msza św. w intencji poległych w I wojnie światowej
na cw nr 80 w Sękowej

W przeddzień rekonstrukcji historycznej ,,Bitwa pod Gorlicami”, która to od 8 lat odbywa się w Sękowej, na cmentarzu wojennym nr 80 w Sękowej, odbyła się wieczorem Msza św. w intencji Ojczyzny i wszystkich poległych w I wojnie światowej. Uroczystej Mszy św. w 103. rocznicę ,,Bitwy pod Gorlicami” i 100 rocznicy odzyskania Niepodległości sprawował proboszcz parafii p.w. św. Józefa w Sękowej ks. Jacek Piróg. Wygłoszonej homilii przypomniał o ofiarach wszystkich frontów Wielkiej Wojny. „Gromadzimy się, by wspólnie modlić się i oddać wdzięczność naszego serca i umysłu – w wymiarze indywidualnym, rodzinnym, narodowym – tym, którzy w okresie Wielkiej Wojny oddawali swe życie i przelewali krew na ołtarzu ojczyzny” – powiedział na wstępie. Ksiądz Jacek w homilii wspomniał bohaterów walk , którzy oddali życie za naszą wolność. Mówił o bohaterstwie, odwadze a także wychowaniu patriotycznym w rodzinach, umiłowaniu swojej historii i ojczyzny na przykładzie Marszałka Józefa Piłsudskiego. Człowiek tylko wtedy jest zdolny do poświęcenia innym i swojej rodzinie gdy posiada wyniesione z domu te wszystkie wartości mówił Ks. Jacek.

Przed Mszą św. obok ołtarza polowego zapłonęły znicze a delegacja Urzędu Gminy na czele z panią wójt Małgorzatą Maluch złożyła wieniec, upamiętniających poległych żołnierzy.
We Mszy św. uczestniczyli władze samorządowe na czele z panią wójt, radni, grupy rekonstrukcyjne oraz mieszkańcy okolic.
Po skończonej Mszy św., Ks. proboszcz odmówił modlitwę za poległych na wojnach oraz za Ojczyznę. Na koniec udzielił zebranym błogosławieństwa i zaśpiewano polską katolicką pieśń religijną ,,Boże, coś Polskę…, która była bardzo popularna po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku konkurowała z Mazurkiem Dąbrowskiego o uznanie za hymn państwowy.

PS

Szkoda tylko ze przy tak pięknej pogodzie, w sobotę w godzinach wieczornych było nas tak mało! Większość uczestników w/w uroczystości to nauczyciele i uczniowie okolicznych szkół. Młodzież jak zwykle zaprezentowała się bardzo godnie.
Nie miejmy wątpliwości, że młodzież wie co to znaczy - Bóg Honor Ojczyzna

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wróć do newsów