Wernisaż Piotra Szczepaniaka w Muzeum PTTK w Gorlicach

30 kwietnia o godz. 18.00 w Muzeum PTTK w Gorlicach, odbył się wernisaż Piotra Szczepaniaka pt. „Mieszkańcy Galicji w formacjach wojskowych armii austro-węgierskiej w czasie Bitwy Gorlickiej i w pozostałych latach Wielkiej Wojny”. Wystawę otworzył Prezes Zarządu Oddziału Jerzy Mrozek w obecności posłanki Barbary Bartuś.

Wystawa zmienna związana jest ze 103. rocznicą Bitwy pod Gorlicami oraz obchodzoną w bieżącym roku 100. rocznicę zakończenia I wojny światowej, a także w stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Na wystawie zaprezentowane zostały przedmioty związane z galicyjskimi Polakami, którzy służyli w armii austro-węgierskiej, a więc zdjęcia, dokumenty wojskowe i poczta polowa, a także elementy umundurowania i wyposażenia wiążące się z formacjami wojskowymi, w których stanowili oni znaczną część składu osobowego. Autor wystawy Piotr Szczepaniak, pochodzi z Żywca. Jest absolwentem studiów historycznych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, nauczycielem historii i aktywnie działającym historykiem, zainteresowanym badawczo przede wszystkim historią Austro-Węgier oraz dziejami Żywiecczyzny. Od dziecka zajmuje się kolekcjonowaniem przedmiotów militarnych związanych z historią lokalną i armią austro-węgierską.
Ekspozycja będzie dostępna do 30 czerwca br.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wróć do newsów