Prezydenci Polski i Słowenii odsłonili pomnik w Gorlicach.

23 maja 2018 r. na Górze Cmentarnej w Gorlicach, gdzie znajduje się cmentarz wojenny nr 91 z I wojny światowej, odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika (obelisk) upamiętniającego Słoweńców poległych podczas I wojny światowej.
Po odegraniu hymnów państwowych przez Orkiestrę Wojskową z Rzeszowa, Prezydent Polski Andrzej Duda oraz Prezydent Słowenii Borut Pahor, wspólnie złożyli wieńce przy pomniku upamiętniającym żołnierzy słoweńskich spoczywających na gorlickim cmentarzu i wygłosili krótkie okolicznościowe przemówienia. Tutaj przed ponad stu laty, w tej wielkiej bitwie także polegli Polacy i Słoweńcy. Ani my Polacy, ani Słoweńcy nie mieli własnego państwa. Walczyliśmy ramię w ramię, ale w ramach obcej nam armii – austro-węgierskiej. W tamtych latach jedno i drugie społeczeństwo miało swoich bohaterów – powiedział A. Duda. Obydwaj prezydenci podkreślali jak wielką wartością dla wszystkich jest pokój.

Prezydentom asystowali żołnierze z kompanii reprezentacyjnej garnizonu krakowskiego. Uczestniczył szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, przedstawiciele Ministerstwa Obrony oraz parlamentarzyści, samorządowcy i mieszkańcy Gorlic.
2,5 tonowy głaz przywieziony ze Słowenii, ustawiony został po prawej stronie, tuż za bramą główną cmentarza. Ma on formę prostego głazu z granitu, na którym wyryto zarys słoweńskich gór. Jest też inskrypcja w języku polskim i słoweńskim: "Pamięci Słoweńskich Żołnierzy 1914-1918 - Wdzięczna Ojczyzna, Republika Słowenii, 2018".

Więcej informacji znajdziesz tu - kliknij

*** Szkoda tylko że żadna z grup rekonstrukcji historycznej z Gorlic nie wzięła udziału!!

Wróć do newsów