XII Gminne Dożynki Sękowa 2018
Podziękowania za dary ziemi

Święto plonów to doskonała okazja do prezentacji dorobku materialnego i kulturowego środowiska rolniczego. Dożynki zakorzeniły się już od wielu lat w tradycjach naszej gminy. Jest to dzień, kiedy rolnicy chcą podziękować za plony, które właśnie zebrali. Dzień ten stał się zarazem okazją do zabawy, która zbliża do siebie ludzi na co dzień pracujących na roli i nie tylko.

XII Gminne Dożynki odbyły się 19 sierpnia 2018 r. a gospodarzem ich była Sękowa. Rozpoczęły się o godz. 12.00 w kościele parafialnym p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP uroczystą dziękczynną mszą świętą celebrowaną przez ks. proboszcza Jacka Piroga. W homilii ks. proboszcz, podkreślił szacunek dla pracy rolników, powiedział m.in. ,,że zgodnie z tradycją obchodzone jest Święto Plonów, jedno z najważniejszych świąt dla każdego gospodarza. Dożynki są najpiękniejszym obrzędem związanym z rolniczą pracą. Stanowią ukoronowanie żniwnego trudu wielu ludzi. Ta dziękczynna uroczystość jest mocno wpisana w tradycję i kulturę polskiej wsi, która stanowi jeden z najtrwalszych składników naszej narodowej tożsamości. Poprzez udział w dożynkach możemy wyrazić swoją wdzięczność Bogu za dary natury, ale i dla tych którzy z mozołem i trudem po te dary sięgają. To również uroczystość rozbrzmiewająca ludową muzykę, obfitująca w rodzime zwyczaje i obrzędy. Dzięki nim pamięć o kulturze i tradycjach naszych przodków pozostanie na zawsze żywa".

Po mszy św. korowód dożynkowy przy pięknej pogodzie prowadzony przez mażoretki ubrane w paradne stroje i orkiestrę OSP przemaszerował z wieńcami dożynkowymi na kompleks sportowo – rekreacyjny. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sękowej- Pani Iwona Tumidajewicz w sposób profesjonalny od początku do końca prowadziła XII Gminne Dożynki. Gospodarz uroczystości wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch powitała wszystkich przybyłych na tę uroczystość. Starostowie Dożynek Pani Maria Bogoń i Pan Zygmunt Markowicz przekazali Pani Wójt chleb dożynkowy jako symbol błogosławieństwa Bożego, która podzieliła się ze wszystkimi zebranymi. Obecne na dożynkach posłanki Barbara Bartuś oraz Elżbieta Zielińska zabrały głos dziękując rolnikom za ciężką pracę jaką włożyli w tegoroczne żniwa, zakończyły swoje wystąpienia słowami: Szczęść Boże polskiej wsi i polskiemu rolnikowi !

Po części oficjalnej, zebrani przystąpili do wspólnego biesiadowania. Na scenie pojawiły się zespoły, jako pierwszy wystąpił młodzieżowy zespół ,,Ruczaj”, następnie Młodzieżowy Zespół Regionalny z Niedzwiedzia, zespół ,,Beskidy”, koncert galowy w ramach projektu ,,Twórcze Interakcje Międzypokoleniowe”, koncert disco polo ,,Suski”, koncert ,,Elendes”, koncert Mateusz& Liber a o godzinie 21.00 wystąpiła gwiazda wieczoru Kasia Cerekwicka a po niej RAMPEY i dyskoteka.

Czas wszystkim zleciał szybko, przy wspólnej zabawie już do późnych godzin nocnych. Impreza przy bardzo dużej frekwencji przebiegła bez problemów Myślę że wszyscy goście wracali z uśmiechniętą miną i mówili że do Sękowej znów przybędą za rok!
Dożynkom towarzyszyły degustacje produktów regionalnych oraz wystawa rzemiosła ludowego. Podczas dożynek odbyła się loteria fantowa, gry i konkursy z nagrodami.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ***** Zobacz relację filmową z gminnych dożynek - kliknij

część I

część II

część III ostatnia !!

Wróć do newsów