74. rocznica rozformowania Batalionu ,,Barbara" 16 pp. AK

Na granicy Rychwałdu i Lichwina, gmina Pleśna, pow. Tarnów odbyły się uroczystości upamiętniające 74. rocznicę rozformowania I Batalionu "Barbara" 16 pp. Armii Krajowej Ziemi Tarnowskiej (23.10.1944 r.). Uczczono również pamięć zabitego 4.08.1944 r. Władysława Białasa ps. "Boruta" oraz Władysława Pluty ps. "Sęk zamordowanego skrytobójczo 29.06.1946 r. przez bojówkę Służby Bezpieczeństwa.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego, apelu pamięci i złożeniu wiązanek kwiatów, zgromadzeni na uroczystości udali się na mszę św. do miejscowego kościoła parafialnego w Lichwinie. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Zbigniew Wolak. Następnie dalsza część uroczystości odbyła się w remizie OSP, gdzie wspominano o zmarłych w tym roku ks. Piotra Gajdę i płk dr hm. Jerzego Pertkiewicza.

Wójt Gminy Józef Knapik podziękował wszystkim przybyłym gościom. Wyróżnieniem szczególnym była obecność przedstawicieli Stowarzyszenia Sybiraków, więźniów okresu stalinizmu, rodzin żołnierzy, Przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Tarnów i Koło Pleśna. Na uroczystości byli: kapelan ŚZŻAK ks. Zbigniew Guzy. Obecny był również Marszałek Województwa Małopolskiego P. Stanisław Sorys, który był inicjatorem tych corocznych już wydarzeń. Sylwetkę ks. Piotra Gajdy przybliżyła Pani Elżbieta Zięba.

Podziękował za obecność radnym: Przewodniczący Rady Gminy Janusz Jarząb, Wieprzewodniczaca Anna Wadas, Wiesław Małopolski, Tadeusz Malec, radny elekt Jacek Gawełczyk i Bogdan Ozga i dyrektorom szkół: Agnieszka Stasik, Marzena Sukiennik, Marzena Misaczek. Byli też przedstawiciele SP z Pławnej na czele z Państwem Marią i Stanisławem Pater. Obecny był również świadek zamordowania Władysława Pluty, P. Mieczysław Cetera i dokumentalista cmentarzy wojennych i uroczystości P. Aleksander Gucwa.
Wójt podziękował za przybycie mieszkańcom, dzieciom, pocztom sztandarowym i harcerzom za wspaniałe świadectwo patriotyzmu. Za pomoc w organizacji uroczystości podziękował Centrum Kultury, Światowemu Związkowi Żołnierzy AK Koło Pleśna, Zespołowi Szkolno - Przedszkolnemu z Rzuchowej oraz OSP Lichwin.
Całość prowadził wice wójt Ryszard Stankowski. Chwała Bohaterom! Cześć ich pamięci!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wróć do newsów