Bobowianie uczcili setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości!

11 Listopada 2018 r. o godz. 12.00 tłumy bobowian, dzierżących w swych dłoniach flagi państwowe, oraz z przypiętymi do odzieży kokardami narodowymi w biało-czerwonych barwach, odśpiewali na rynku hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej w takt orkiestry dętej przy OSP Bobowa. Po odśpiewaniu kilku pieśni patriotycznych przez zgromadzonych w tym dużej ilości dzieci, odbył się przejazd klubu motocyklowego Sokół, którzy tuż po uroczystości udali się w objazd powiatu gorlickiego i nowosądeckiego.
W ten sposób rozpoczęto jubileusz setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Nastąpiła przerwa obiadowa a o godz.14.00 w zabytkowym kościółku p.w. św. Zofii, rozpoczęły się oficjalne uroczystości związane z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Eucharystii przewodniczył ks. proboszcz parafii Bobowa dr Marian Chełmecki w asyście ks. Józefa Urygi proboszcza w Stróżnej, odprawili Mszę św. w intencji Ojczyzny.

W wygłoszonej homilii ks. Marian nawiązał do słów ewangelii, odnosząc się do wielkiego poświęcenia w walce o wolność Rzeczypospolitej przeciwstawił sobie dwie postawy, pełną pychy oraz pokory. – Dziękujemy Bogu wspominając wydarzenia sprzed stu lat, za tych, którzy w wielkiej pokorze złożyli wszystko z miłości do naszej Ojczyzny.

Po mszy świętej wszyscy uczestnicy obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, na czele z pocztami sztandarowymi, delegacjami urzędów i instytucji, służb mundurowych oraz grup rekonstrukcyjnych udali się ulicami miasta pod pomnik Józefa Piłsudskiego i jego adiutanta gen bryg. Bolesława Wieniawy Długoszowskiego. Po odegraniu i odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” oraz wciągnięciu flagi na maszt, złożono wiązanki kwiatów: poseł Barbara Bartuś, burmistrz Bobowej Wacław Ligęza i wice starostaJerzy Nalepka. Następnie przy akompaniamencie Orkiestry Dętej w Bobowej, pochód przeszedł ulicami miasta do Rynku. W Miejskim Centrum Kultury ,,Koronka" w sali widowiskowej wystąpił burmistrz Bobowej a następnie zobaczyliśmy piękną część artystyczną w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wilczyskach.

Po tej części nastąpiła promocja książki autorstwa Pani Barbary Kowalskiej pt. ,,Walki o niepodległość z Bobową w tle, czyli rzecz o Bobowskich Bohaterach”
Ponieważ książkę sfinansowano ze środków Urzędu Miasta w Bobowej, wszyscy zgromadzeni uczestnicy tej uroczystości otrzymali za darmo wraz autografem autorki.

PS

Jako Bobowianim zostałem zaproszono przez burmistrza i autorkę książki, z wielką satysfakcją uczestniczyłem w tej wspaniałej uroczystości. Książkę otrzymałem wraz z dedykacją o następującej treści: ,,Oby była przeszkodą w zapomnieniu” – kuzynowi Aleksandrowi Gucwie – Barbara Kowalska – Bobowa, 11.11.2018 r.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wróć do newsów