102 rocznica ,,Bitwy pod Gorlicami" - rekonstrukcja historyczna w Sękowej.

102 lata temu doszło do jednej z największych bitew I wojny światowej – ,,Bitwy pod Gorlicami”. Z tej okazji 30 kwietnia na obiektach sportowo – rekreacyjnych w Sękowej, odbyła się po raz siódmy z rzędu kolejna już rekonstrukcja epizodu Bitwy pod Gorlicami z czasów Wielkiej Wojny. W rekonstrukcji uczestniczyło około 150 rekonstruktorów z 15 grup z całej Polski a także z Niemiec - Berlin, Rosji - Kaliningrad, Ukrainy i Słowacji.
Podczas I wojny światowej w 1915 roku na ziemi gorlickiej rozegrała się bitwa o przełomowym znaczeniu. Walki pozycyjne trwały prawie pół roku, ale decydujące starcie rozpoczął niespodziewany atak wojsk niemieckich i austro-węgierskich 2 maja 1915. Front rosyjski między Wisłą a Karpatami został przerwany, a w ciągu następnych tygodni wyzwolono większość Galicji łącznie ze Lwowem.

Rekonstrukcja rozpoczęła się o godz. 16.oo, kilka tysięcy osób obserwowało ponad półtoragodzinne widowisko batalistyczne. Huk armat, wystrzały z karabinów, walki konnicy, potyczki żołnierzy, eksplozje, swąd spalonego prochu, krzyk kobiet i dzieci. Nad polem bitwy latały dwa rosyjskie samoloty Nieport 11 i 17, wszystko to przy pięknej sprzyjającej pogodzie.
Bitwa Gorlicka, w której wojska austro-węgierskie i niemieckie pokonały armię rosyjską, jest uważana za jedną z najważniejszych bitew frontu wschodniego I wojny światowej.

Komentatorem widowiska był dr hab. Andrzej Olejko.

Po rekonstrukcji odbył się koncert pieśni patriotycznych wykonaniu: Szalowski Zespół Wokalny oraz zespół regionalny. Ponadto można było skorzystać z degustacji potraw kuchni wojskowej, zobaczyć życie obozowe jak również stoiska regionalne.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wróć do newsów