Susanna z koncertem w Bartnem

11. edycja Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, miała miejsce 13 sierpnia o godz. 17:00 w pięknej scenerii cerkwi greckokatolickiej p.w. św. św. Kosmy i Damiana w Bartnem (muzeum) w którym wystąpiła Susanna Jara w programie „Posij, że sia posij”.
Na repertuar niedzielnego koncertu Susanna przygotowała pieśni autorskie, ludowe i pieśni łemkowskiego artysty Petra Murianki z Regionu Karpat. Skład zespołu oraz aranżacje stworzone specjalnie na koncert w ramach Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie w Bartnem. Wykonane w języku łemkowskim, ukraińskim, polskim i cerkiewnosłowiańskim. Wszystkie utwory nawiązują do ludzkich przeżyć i marzeń.

W wypełnionej po brzegi cerkwi, zgromadzeni koneserzy wysłuchali następujących utworów:

,, Iwanku, Iwanku"
,,Wesna, wesnoju"
,, Myleńkyj ty mi"
,,Chłopczyna"
,,A ty mała"
,, Any ja ne znala"
„Antonycz" - muz. Susanna Jara-Małecka do wierszy Bohdana Ihora Antonycza (j.ukraiński)
„Idu do was idu" - muz. sł. Petro Murianka (j.łemkowski)
„Czerczyk" - muz. sł. Petro Murianka (j.łemkowski)
„Szkowranoczok" - muz. sł. Petro Murianka (j.łemkowski)
„Posij że sia, posij" - muz.sł. Petro Murianka (j.łemkowski)
Artyści dwukrotnie wychodzili na bis.

Mam nadzieję ze tak udany i piękny koncert będzie gromadził w latach przyszłych tak wspaniałą publiczność.

***

Susanna śpiewa, tworzy i koncertuje od dziecka. Urodziła się w Poczajowie (Ukraina) i tam w wieku 4 lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach, którą kontynuowała po przyjeździe do Polski w 1992 roku. Poza skrzypcami chętnie chwyta za bandurę, wiolonczelę, kontrabas, lirę korbową i instrumenty perkusyjne, wykorzystując je w sposób niekonwencjonalny. Jej najważniejszym instrumentem jest jednak głos, o szerokiej skali i ogromnych możliwościach. Artystka najczęściej śpiewa i tworzy w sześciu językach: cerkiewnosłowiańskim, ukraińskim, łemkowskim, polskim, rosyjskim i angielskim. W 2013 roku Susanna wydała debiutancki album „Wesna, wesnoju”, na którym znalazły się autorskie utwory oraz ludowe pieśni z Karpat w oryginalnych, autorskich, wielogłosowych aranżacjach. Nagrała także płytę z muzyką do spektaklu z pieśniami z repertuaru Anny German oraz wzięła udział w wydaniu płyty z pieśniami łemkowskiego poety i kompozytora Petra Murianki.

***

„Muzyka Zaklęta w Drewnie” już od jedenastu lat rozbrzmiewa na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. W letnie niedziele w kolejnych „drewnianych” zakątkach Małopolski występują wybitnej klasy artyści, a także wyjątkowo uzdolnieni muzycy młodego pokolenia. Na Szlaku słychać klasyczne dźwięki fortepianu, klawesynu, folkowe brzmienia skrzypiec i basów, a nieraz także muzykę jazzową czy klezmerską. Zachwyt publiczności wzbudzają występy chórów, widowiska taneczne i misteria sceniczne. Ale tym, co na koncerty przyciąga fanów Festiwalu, jest nie tylko muzyka. To przede wszystkim wyjątkowa atmosfera drewnianych miasteczek, maleńkich cerkiewek i wiejskich kościółków. Świątynie, często mało znane, stanowią prawdziwe arcydzieła. Wystarczy wspomnieć, że aż 8 z nich znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wróć do newsów