XI Gminne Dożynki Sękowa 2017
Podziękowania za dary ziemi

Święto plonów to doskonała okazja do prezentacji dorobku materialnego i kulturowego środowiska rolniczego. Dożynki zakorzeniły się już od wielu lat w tradycjach naszej gminy. Jest to dzień, kiedy rolnicy chcą podziękować za plony, które właśnie zebrali. Dzień ten stał się zarazem okazją do zabawy, która zbliża do siebie ludzi na co dzień pracujących na roli i nie tylko.

XI Gminne Dożynki odbyły się 19 sierpnia 2017 r. a gospodarzem ich była Sękowa. Rozpoczęły się o godz. 12.00 w zabytkowym kościółku p.w. św. Filipa i Jakuba uroczystą dziękczynną mszą świętą odprawioną przez ks. Proboszcza Janusza Kurasza. W homilii ks. proboszcz, podkreślił szacunek dla pracy rolników, powiedział m.in. ,,że zgodnie z tradycją obchodzone jest Święto Plonów, jedno z najważniejszych świąt dla każdego gospodarza. Dożynki są najpiękniejszym obrzędem związanym z rolniczą pracą. Stanowią ukoronowanie żniwnego trudu wielu ludzi. Ta dziękczynna uroczystość jest mocno wpisana w tradycję i kulturę polskiej wsi, która stanowi jeden z najtrwalszych składników naszej narodowej tożsamości. Poprzez udział w dożynkach możemy wyrazić swoją wdzięczność Bogu za dary natury, ale i dla tych którzy z mozołem i trudem po te dary sięgają. To również uroczystość rozbrzmiewająca ludową muzykę, obfitująca w rodzime zwyczaje i obrzędy. Dzięki nim pamięć o kulturze i tradycjach naszych przodków pozostanie na zawsze żywa". Na zakończenie homilii ks. proboszcz z związku z odejściem z parafii podziękował Pani Wójt Gminy i samorządowcom za bardzo dobrą współpracę przez 12 lat posługi.

Po mszy św. korowód dożynkowy przy pięknej pogodzie i muzyce ludowej przemaszerował z wieńcami dożynkowymi na kompleks sportowo – rekreacyjny. Gospodarz uroczystości wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch powitała wszystkich przybyłych na tę uroczystość. Starostowie Dożynek Pani Beata Śliwa i Pan Eugeniusz Wal przekazali Pani Wójt chleb dożynkowy jako symbol błogosławieństwa Bożego, która podzieliła się ze wszystkimi zebranymi. Po części oficjalnej, zebrani przystąpili do wspólnego biesiadowania….. i nagle nadciągnęły deszczowe chmury wraz z ogromna siłą wiatru i deszczu. Po godzinie wznowiono program pod dużym namiotem, ale do końca dożynek bywało już różnie, przechodził mniejszy lub większy deszcz.

Mimo deszczowej pogody wystąpiły wszystkie zaproszone zespoły: Młodzieżowy Zespół Regionalny z Niedzwiedzia, koncert dzieci z GOK w Sękowej, Sensual, pięknie zaprezentował się zespół SERENCZY z Gorlic, Suski a po godz. 21 rozpoczął się koncert zespołu Zakopower.
Czas wszystkim zleciał szybko, przy wspólnej zabawie już do późnych godzin nocnych. Impreza przebiegała bez problemów za wyjątkiem pogody, ale to już nasza tradycja i inaczej nie mogło być! Myślę że wszyscy goście wracali z uśmiechniętą miną i mówili że do Sękowej znów przybędą za rok!
Dożynkom towarzyszyły degustacje produktów regionalnych oraz wystawa rzemiosła ludowego. Podczas dożynek odbyła się loteria fantowa, gry i konkursy z nagrodami.
Z kronikarskiego obowiązku należy odnotować udział posłanki Barbary Bartuś oraz senatora Stanisława Koguta

Zobacz galerię zdjęć

Wróć do newsów