IV Nocny Marsz Pamięci

Narodowe Gorlice już po raz czwarty zorganizowali Nocny Marsz Pamięci, by w ten sposób oddać hołd poległym za Ojczyznę.
W dniu 28 października 2017 r. o godz. 19.30, 30 osobowa grupa zebrała się na parkingu przy kościele w Smerekowcu, po omówionych sprawach organizacyjnych udaliśmy się do kościółka na krotka modlitwę w intencji wszystkich poległych w walkach na Ziemi Gorlickiej. O godz. 20.00 po krótkiej odprawie uczestnicy wyruszają w trasę przebiegającą szlakami Beskidu Niskiego, prowadzeni przez lokalnego przewodnika.

Celem marszu jest pomnik w Krzywej- Banicy upamiętniający zestrzelenie 7 polskich lotników niosących pomoc powstańcom warszawskim w sierpniu 1944 r. Trasa na początku prowadziła boczną drogą asfaltową do Zdyni, skąd uczestnicy udali się czerwonym szlakiem przez las do Krzywej.
Po pokonaniu 10 km uczestnicy nocnego marszu docierają do celu, pod pomnikiem zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć poległych.
Na zakończenie marszu rozpalono ognisko przy którym dla wszystkich uczestników organizatorzy zapewnili kiełbasę i ciepły napój po trudach nocnej wędrówki.

*

Założeniem organizatorów marszu było to aby poprzez uczestnictwo w nim oddać hołd i cześć wszystkim żołnierzom poległym podczas walk w naszym regionie - Konfederatom Barskim, żołnierzom z I i II Wojny Światowej, ofiarom reżimu komunistycznego oraz wszystkim pozostałym których zabłąkana kula lub cios bagnetem na zawsze połączyły z pięknym beskidzkim krajobrazem.

Wróć do newsów