102. rocznica odzyskania niepodległości.
Po raz kolejny zwracam się z apelem do Wszystkich, przyłączmy się do inicjatywy węgierskiego Towarzystwa Opieki nad Wojennymi Miejscami Pamięci (Háborús Emlékhelyeket Gondozók Társasága) oraz Fundacji KRAJCZÁROS. W dniu 11 listopada o godzinie 11.11 w kilkunastu krajach Europy zapłoną znicze upamiętniające żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej. Akcja odbywa się pod hasłem: „Pamiętajmy Razem we Wspólnej Europie”. Będzie czymś niesamowitym paląc światełko wiedząc, że nie tylko w Polsce ale i w Europie stoją Wspaniali ludzie nad grobami jeszcze Wspanialszych. |
ŚWIĘTO ZMARŁYCH - to będzie też kiedyś Twoje święto!
1 listopad to dzień, w którym powinno się o wszystkich tych, co odeszli pamiętać. Odwiedzamy cmentarze na których pochowani są nasi najbliżsi (Rodzina i nasi znajomi) ale odwiedzamy też miejsca, gdzie spoczywają również Ci, którzy spoczywają z dala od swoich Rodzin lub tych Rodzin już nie mają. Niewielu zapewne odwiedzi ich groby.... Na terenie Beskidu Niskiego spoczywają dziesiątki tysięcy żołnierzy czasów I i II Wojny Światowej. Na setkach cmentarzy, w mogiłach pojedynczych i zbiorowych, leżą obok siebie polegli armii niemieckiej, rosyjskiej i austro - węgierskiej: Niemcy, Austriacy, Włosi, Czesi, Polacy, Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Serbowie, Chorwaci, i przedstawiciele wielu innych narodowości. Również w szeregach Armii Czerwonej, Czechosłowackiej, Polskiej i Niemieckiej walczyli żołnierze pochodzący z różnych stron. Walczyli i ginęli tutaj.
Cmentarz poległych żołnierzy w latach 1939 -1945 znajduje się w Gorlicach, który jest już ogólnodostępny (wejście od ul. W. Pola - były teren rafinerii) Spoczywają również w Beskidzkiej ziemi partyzanci z oddziałów Polskich, słowackich, łemkowskich i sowieckich, walczących z okupantem hitlerowskim. Wreszcie groby ofiar zamordowanych przez faszystów niemieckich i ukraińskich. Spoczywają oni na cmentarzach parafialnych i wojskowych z I wojny światowej.
Idąc dalej zaplanowanej wędrówki dostrzegamy bolso louis vuitton imitacion w krajobrazie stare, zdziczałe sady, poskręcane jabłonie, regularne, prostokątne zagłębienia w ziemi, niekiedy z resztkami bierwion. Zauważymy też pozostałości po domach, kamienne, często już zawalone piwnice, studnie czy też wyniosłe cerkwiska z resztkami posadzki, porosłe drzewami i krzewami, niekiedy ze śladami podmurówki. Na każdym kroku dostrzegamy kamienne krzyże i kapliczki przy zarosłych dziś drogach, które też witają i żegnają tych, którzy wędrują i odwiedzają ziemie naszych przodków.
a także dzień przed (czyli już w sobotę) i dzień po. Pamiętajmy w dniu pamięci o WSZYSTKICH zmarłych. |
Gmina Sękowa jest liderem w pozyskiwaniu funduszy unijnych.
Mieszkańcy gminy Sękowa mają naprawdę duży powód do dumy, gdyż dzięki sprawnej pracy wójta gminy Małgorzaty Małuch oraz pracowników Urzędu, gmina ta kolejny raz jest w ścisłej czołówce najlepszych gmin w województwie. Zajmuje też bardzo dobry wynik w skali kraju. |
V Akcja sprzątania cmentarza wojennego nr 6 w Krempnej
W piątkowy poranek 23.10.2020r. odbyły się prace porządkowe na cmentarzu wojennym nr 6 w Krempnej z okresu I wojny światowej. Wzięli w nich udział studenci III-ciego roku Wychowania Fizycznego Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie. Podczas prac pogoda dopisała a studenci wykazali super orologi replica zaangażowanie, poznali też historię powstania tej nekropoli oraz historię walk jakie odbyły się tu na przełomie 1914 i 1915 r. Mimo że na tym cmentarzu nikt z nas nie znał żadnego z pochowanych a spoczywa tu 200 żołnierzy ( 63 Austro-Węgrów i 137 Rosjan) w tym wiele polsko brzmiących nazwisk ( Jakub Cześnik, Jan Storek, Franciszek Markez, Karol Zarecki, Antoni Niedoński, Franciszek Furman i wielu innych) to należy im się szacunek. Dlatego warto brać udział w takiej akcji, gdyż jest to zarazem nasz wspólny obowiązek! W akcji brały udział następujące osoby:
1. Wojciech Pelczar – opiekun grupy
|
CZERWONA STREFA!!Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa. Powiat gorlicki a w nim Gmina Sękowa znalazły się w strefie czerwonej. Poniżej zamieszczamy listę wprowadzonych obostrzeń. Strefa czerwona:
* ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych – w sklepach o powierzchni do 100 m2 – 5 osób na kasę, w sklepach o powierzchni powyżej 100 m2 – 1 osoba na 15 m2; Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:
* lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
Apelujemy o zastosowanie się do ww. zasada bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że tylko wspólnie pokonamy koronawirusa. Nasze odpowiedzialne zachowanie i przestrzeganie obowiązujących zasad jest najskuteczniejszą bronią wymierzoną w COVID-19.
|