W 76. rocznicę uczcili pamięć poległych lotników Halifaxa w Krzywej-BanicyW dniu Święta Lotnictwa Polskiego, w samo południe w piątek 28 sierpnia 2020 r. w Krzywej – Banicy przy pięknej pogodzie odbyła się uroczystość związana z 76. rocznicą zestrzelenia polskiej załogi z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, bombowca Halifax, który niósł pomoc walczącej Warszawie. Samolot został zestrzelony 28 sierpnia 1944 r w rejonie Banicy/Krzywej w gminie Sękowa, pow. Gorlice. Śmierć poniosło wówczas 7 polskich lotników, zginęli: dowódca ppor. pilot Kazimierz Widacki , kpt. nawigator Franciszek Omylak, ppor. bombardier Konstanty Dunin - Horkawicz , ppor. strzelec pokładowy Tadeusz Mroczko , sierżant mechanik pokładowy Wilhelm Balcarek , sierżant radiooperator Jan Ozga , sierżant strzelec pokładowy Józef Skorczyk.
Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz małopolski, powiatu, lokalnych samorządów, księża, kombatanci, Wielka Loża Narodowa Polski, przedstawiciele grup rekonstrukcji historycznej, harcerze, leśnicy, mieszkańcy gminy Sękowa i powiatu gorlickiego, a przede wszystkim rodziny poległych lotników. Po mszy św. zabrała głos pani wójt gminy Sękowa Małgorzata Małuch a następnie Aleksander Gucwa, przew. uroczystości, który nawiązał do tragicznej śmierci polskiej załogi.
Prezes Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, Koło Nr 11 w Tarnowie Pan Zbigniew Burnat, za kultywowanie tradycji lotniczych Oręża Polskiego, za wkład pracy oraz wspieranie zamierzeń Koła nr 11 w Tarnowie, podziękował i wyróżnił Pana Aleksandra Gucwę Medalem Pamiątkowym. Poczty sztandarowe wystawili:
1. Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie – pocztowy płk. pil. Szczepan Kurpisz oraz płk. mgr Jerzy Adamkiewicz Dziękuję serdecznie przybyłym mediom a w szczególności Panu Maciejowi Trybusowi z Regionalnej Telewizji Gorlickiej, który co roku jest z nami jako wolontariusz! Dziękuję telewizji Gorlice.tv i wszystkim fotoreporterom.
WIEŃCE I WIĄZANKI KWIATÓW ZŁOŻYLI:1. Wieniec w imieniu mieszkańców Gminy Sękowa złożyli: Pani Małgorzata Małuch, Wójt Gminy Sękowa, Pan Michał Diduch – Sekretarz UG Sękowa oraz Gminny Komendant OSP Paweł Baranowski 2. Wiązankę kwiatów w imieniu Wojewody Małopolskiego złożyła Pani Joanna FLORKIEWICZ – KAMIENIARCZYK, Dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego w Krakowie 3. Wiązankę kwiatów złożyła Starosta Gorlicki Pani Maria Gubała 4. Wiązankę kwiatów w imieniu Burmistrza Miasta Gorlice, złożył pan Krzysztof Szadkowski wraz z kombatantami - Bolesław Jagoda i Czesław Stępień 5. Kwiaty złożyli członkowie Rodzin Lotniczych: • Prof. Jan Widacki, Kazimierz Widacki oraz rodzina, dowódcy załogi por. pil. Kazimierzowi Widackiemu - rodzina naw. mjr Franciszka Omylaka • w imieniu Frances, Derek i Michel Gates ( Australia) wiązankę kwiatów złożyła Krystyna Gucwa • w imieniu Michała Omylaka z rodziną (Wrocław) wiązankę kwiatów złożyła Halina Godkowicz • w imieniu Andrzeja Ratajczaka (Poznań) wiązankę kwiatów złożył Kazimierz Sacha 6. Wiązankę kwiatów złożyło Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Koło nr 11 w Tarnowie – Prezes Zbigniew Burnat, Paweł Baut i ppor. Marta Krzysztołowicz 7. Wiązankę kwiatów złożyli - Wójt Gminy Pleśna Pan Józef Knapik i zastępca wójta Pan Ryszard Stankowski 8. Wiązankę kwiatów złożyło Nadleśnictwo Gorlice - Leśnictwo Wołowiec - leśniczy Jerzy Jucha i leśniczy leśnictwa Krzywa Damian Rotko 9. Wiązankę kwiatów złożyła Wielka Loża Narodowa Polski – były Wielki Mistrz Aleksander Kalinowski i były Namiestnik Bogdan Popławski 10. Wiązankę kwiatów złożył Pan Tadeusz Furmanek wraz z małżonką w imieniu Pana Jacka Orchela, który reprezentuje Związek Lotników Polskich w Wielkiej Brytanii. 10. W imieniu Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa wiązankę kwiatów złożył Jan Kujawski w asyście wiceprezesa płk pil. Stefana Glądysa ze Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej, Oddział w Krakowie - 11. Wiązankę składał por. Józef Gucwa Stowarzyszenie Miłośników Historii I Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu 12.Wieniec od mieszkańców wsi Krzywa składała sołtys Pani Izabela Floryan oraz Radna Maria Połeć Po złożeniu kwiatów organizator zaprosił wszystkich na lotniczą grochówkę.
|
Koncert Arka Zawilińskiego w Banicy/Krzywej
W cichej dolinie potoku Zawoja w Beskidzie Niskim w przysiółku Banica miejscowości Krzywa, w gospodarstwie agroturystycznym, na pięknej malowniczej polanie, można było się zatopić w słuchaniu muzyki w wykonaniu Arka Zawilińskiego. Arek Zawiliński jest znanym artystą nie tylko na krajowym podwórku ale i za granicą. Koncertował na festiwalach w Polsce, Francji, Czechach, Słowacji jak i grywał na ulicach Amsterdamu. Współpracował m.in. z gorlickim zespołem ,,Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki” W tę gwiaździstą banicką noc wykonał m.in. takie utwory jak: Dzban z wodą życia, PKS Song, U nas na południu, Według Boba D czy Bieda w szprychach piszczy.
|
Muzyczne wydarzenie w Wapiennem.
W niedzielę 16 sierpnia o godzinie 18:00 odbyło się wyjątkowe "muzyczne wydarzenie". Była to już VII edycja Twórczych Interakcji Międzypokoleniowych a miejscem tego wydarzenia był nowowybudowany amfiteatr w uzdrowisku Wapienne, które jest jednym z najmniejszych uzdrowisk w Polsce.
|
Dożynki Parafialne - Sękowa 2020
„ Bądź pozdrowiona ziemio rodząca,
W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zawsze w naszej parafii przeżywamy dożynki parafialne, które są podziękowaniem Panu Bogu za plony już zebrane i te, które zostaną dopiero zebrane. I tak było i tym razem.
Parafialne dożynki odbyły się 15 sierpnia 2020 r. podczas uroczystej sumy w kościele parafialnym p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Sękowej. Uroczystości kościelne związane są w tym dniu ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Na zakończenie uroczystości ks. proboszcz podziękował wszystkim rolnikom za trudy ich pracy oraz za cztery wieńce dożynkowe, które są symbolem poczucia więzi mieszkańców z ojczystą ziemią, z tradycją swoich ojców. Pod koniec mszy św. zostały poświęcone, po czym Pani Wójt Gminy Małgorzata Małuch podziękowała wszystkim rolnikom, sadownikom, pszczelarzom za ich ogromny trud louis vuitton imitacion w szczególności w tych ciężkich czasach pandemii. Wieńce w sposób artystyczny wykonane zostały przez: Sołectwo Sękowa, Koło Gospodyń i Gospodarzy z Siar i z Owczar, dzieci, które przystąpiły w tym roku do I Komunii św. Pięknie prezentował się wieniec wykonany przez dzieci z GOK w Sękowej. Po Mszy św. na dziedzińcu przykościelnym odbył się konkurs wieńców, wszystkie zdobyły I m i otrzymały bony pieniężne. Starościna dożynek a zarazem sołtys Sękowej pani Lidia Kukla wraz z mężem Grzegorzem przekazali pachnący bochen chleba, owoc ciężkiej pracy rolników pani wójt Małgorzacie Małuch, bochen chleba od dzieci z GOK otrzymał też ks. proboszcz Jacek Piróg. Dwa wieńce dożynkowe pojechały w odwiedziny do Małastowa na kończące się uroczystości odpustowe. Pani wójt przedstawicielom trzech wieńców parafii Małastów wręczyła bony pieniężne i podziękowała za trud ciężkiej pracy. Koło kościoła ucichły śpiewy dożynkowe to znak że zakończono już wielkie żniwa. Pola posmutniały. Łąki tracą swoją letnią barwę, milkną radosne śpiewy ptaków. Lato powoli odchodzi, a nieubłagalnie zakrada się również piękna, tajemnicza jesień, która przypomina nam przemijanie. Składam serdeczne podziękowanie wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania 15 sierpnia parafialnych dożynek oraz za ustawiczne pielęgnowanie cennego dziedzictwa naszych przodków.
|
Święto Wojska Polskiego |