18. rocznica śmierci Jana Pawła II. Msza św. na Magurze Wątkowskiej

Obchody związane z XVIII rocznicą śmierci Jana Pawła II odbyły się w Niedzielę Palmową 2 kwietnia 2023 r. o godz.16.00 na Magurze Wątkowskiej przy obelisku upamiętniającym wędrówki ks. Karola Wojtyły obecnego świętego Jana Pawła II po Beskidzie Niskim.
Ks. proboszcz z Desznicy Józef Obłój odprawił Mszę św. w intencji zmarłego Ojca Świętego Jana Pawła II oraz wygłosił Słowo Boże do około 200 wiernych przybyłych z Jasła, Gorlic oraz mieszkańców okolicznych wiosek. Pomimo że pogoda nie rozpieszczała, padający deszcz, śnieg i temperatura +1,5 C to mimo to było nas sporo. Wszyscy zebrani wierni podczas Mszy św. dziękowali Bogu za dar, jakim dla Kościoła był i jest Jan Paweł II. Mszę św. zakończono modlitwą i błogosławieństwem.
Organizatorem obchodów 18. rocznicy śmierci papieża Polaka było Duszpasterstwo turystów i Zarząd Oddziału PTTK w Jaśle.
Więcej historii o wędrówkach JPII znajdziesz TU

*** NIECO HISTORII

Na Magurze Wątkowskiej, niedaleko szczytu Wątkowa (846 m n.p.m), stoi kamień upamiętniający wędrówki piesze– wtedy jeszcze – księdza Karola Wojtyły po Beskidzie Niskim. Znajduje się przy węźle szlaków, na leśnej polance.
W tym właśnie miejscu późniejszy papież nocował w namiotach wraz z grupą towarzyszy wędrówki i w tym miejscu odprawił mszę św. Obelisk stanął w 50. rocznicę tamtej wycieczki oraz w 25. rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II. To miejsce jest ważnym, bo początkowym punktem na trasie papieskiego szlaku w Beskidzie Niskim. Prowadzi głównym, czerwonym szlakiem Beskidzkim od Magury Wątkowskiej właśnie, do Komańczy. Przypomina miejsca, w których bywał Karol Wojtyła podczas swoich górskich wędrówek i te, które odwiedził podczas pielgrzymki do Polski w 1997 roku.

***

Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku w sobotę - w dzień maryjny o godz. 21.37 w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego, mając prawie 85 lat, po 26 latach pełnienia pontyfikatu. Cierpiał na chorobę Parkinsona. Śmierć papieża-Polaka wstrząsnęła światem. Kiedy pojawiła się informacja o pogarszającym się stanie jego zdrowia, pod oknami papieskiego apartamentu w Pałacu Apostolskim zgromadziły się ogromne tłumy, by przez kilka dni trwać w modlitwie. Drogę papieża do świętości uznano za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Beatyfikacji Jana Pawła II dokonał Benedykt XVI 1 maja 2011 r. a kanonizacji – papież Franciszek 27 kwietnia 2014 roku, w obecności swego emerytowanego poprzednika. Jan Paweł II w trakcie swojego pontyfikatu odbył 102 pielgrzymki zagraniczne i 142 podróże po Włoszech. Wygłosił ponad 3 tys. homilii i przemówień, opublikował 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji i 42 listy apostolskie.

Wróć do newsów