Mieszkańcy gminy Sękowa świętują 106 rocznicę odzyskania Niepodległości
11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości - to data-symbol odrodzenia się państwa polskiego po 123 latach niewoli, dziś w 106 rocznicę odzyskania Niepodległości, rozpoczęły się uroczystości od Mszy św. koncelebrowanej przez proboszcza parafii Sękowa ks. Jacka Piroga i wikarego Dominika Świebodę.
Po uroczystościach kościelnych, przy panującym chłodzie, zebrani licznie mieszkańcy naszej gminy na czele z Panią wójt Małgorzatą Małuch, przemaszerowali na cmentarz parafialny pod Pomnik Chrystusa Zmartwychwstałego. Przemarsz otwierał poczet sztandarowy OSP Sękowa, za nimi maszerowały Poczty Sztandarowe SP w Sękowej i w Siarach. Pod pomnikiem wszyscy oddaliśmy hołd bohaterom, którzy przed laty walczyli za naszą Ojczyznę.
Po południu w sali gimnastycznej w Sękowej, odbyła się uroczysta wieczornica dla licznie zebranej społeczności Sękowej i nie tylko. W bardzo pięknym montażu słowno – muzycznym pt. ,,Pociąg do wolności” wystąpiła miejscowa młodzież szkolna a cały ten program został przygotowany przez Panie nauczycielki – Gabrielę i dwie Joanny. Od autora Obchody Narodowego Święta Niepodległości, są najlepszą okazją do zamanifestowania swoich patriotycznych uczuć. Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym, obchodzonym co roku 11 listopada na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą z kwietnia 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości. Do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy w roku 1937 i 1938. W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca, datę podpisania Manifestu PKWN, jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski. Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada przywrócono, ustawą Sejmu IX kadencji (jeszcze PRL), 21 lutego 1989 roku (w trakcie obrad Okrągłego Stołu).
Wróć do newsów |