Kapliczki,krzyże i figurki w Sękowej

Kapliczka przydrożna w Sękowej Kapliczka przydrożna domkowa

Kapliczka została zbudowana z kamienia na zewnątrz i z cegły w środku, prawdopodobnie w 1919 roku, jako votum wdzięczności za szczęśliwy powrót z I wojny światowej. Jej szerokość wynosi 2,15 m, długości 2,45 m. Od strony drogi półkoliście zakończony otwór wejściowy o wymiarach 0,85 m x 1,5 m. Dach trójpołaciowy,kalenicowy, ozdobiony ząbkowaniem. Kryta blachą, którą pokryto także wydatny okap z frontu. Nad okapem płytka wnęka, w której umieszczono Krucyfiks. Całość około 3 m wysokości. Wewnątrz figura Matki Bożej z Dzieciątkiem na ręku.
Niestety, stu letnia kapliczka w trakcie remontu, w dniu 10 lutego 2007 roku w godzinach nocnych została kompletnie zniszczona przez pijanego kierowcę. W następnym roku została odbudowana od podstaw.

Jeśli ktoś z Państwa posiada wiadomości na temat powstania kapliczki w Sękowej, proszony jest o przesłanie informacji. Dziękuję.

Kapliczka wnękowa w Sękowej Kapliczka wnękowa - figura Matki Bożej.

Matka Boża Niepokalanie Poczęta w postawie wyprostowanej, ręce opuszczone ku dołowi, lekko odchylone na bok. Stopy depczą węża.
Figurę umieszczono w półkoliście wykończonej wnęce wykonanej w ścianie budynku dawnego domu katechetycznego. Listwę stanowiącą obramowanie niszy przyozdobiono roślinnym ornamentem.
Kapliczkę wykonano w latach osiemdziesiątych.

Figura Matki Bożej na posesji E. Tumidajskiego w Sękowej Figura Matki Bożej.

W ogrodzie Pana Edwarda Tumidajskiego znajduje się figura Matki Bożej Niepokalanie Poczęta w postawie wyprostowanej, ręce opuszczone ku dołowi, lekko odchylone na bok. Stopy depczą węża. Postawę figury stanowi wybudowany z polnych kamieni kopiec.
Całość własnoręcznie wybudował Pan Edward w roku 1977, została poświęcona przez miejscowego proboszcza ks. Stanisława Dziedzica.

Figura ta widoczna jest z głównej drogi, jadąc w kierunku Magury po lewej stronie tuż przed granicą z Ropicą Górną. Obok figury planuje się przeniesienie pomnika ,,Orła Wolności" Pomnik ,,Orzeł Wolności"

Krzyż przydrożny w Sękowej Krzyż łaciński przydrożny.

Krzyż wykonany jest z jednego bloku kamienia wraz z krzyżem, na którym umieszczono postać Ukrzyżowanego Chrystusa, ze stopami założonymi jedna na drugą, u rąk wszystkie palce wyprostowane, krzyż jak i cokół wykonany jest w piaskowcu.
Na cokole inskrypcja po polsku (pisownia oryginalna): Antoni i Katarzyna, Franciszek i Marianna Rączkowskie ufundowali figurę na chwałę Panu Jezusa Dnia 3 11 1900.
Krzyż ten znajduje się w Sękowej przy głównej drodze po prawej stronie jadąc w kierunku Magury, tuż przed granicą z Ropicą Górną.

Krzyż przydrożny w Sękowej Krzyż łaciński z piaskowca, na cokole z betonu.

Na krzyżu postać Ukrzyżowanego wykonana z jednego bloku kamienia wraz z krzyżem. Dłonie Chrystusa zaciśnięte w pięść, stopy przybite jedna na drugą lecz na podpórce, jaką zwykle dodawano przy stopach przybijanych osobno. Na czołowej ścianie cokołu płytka, trójkątnie zakończona wnęka z miniaturową postacią Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. ( w czerwcu 2007 r. została skradziona) Na podstawie cokołu data: 1957.
Krzyż znajduje się przy końcu bocznej drogi odchodzącej w lewo od głównej, przed mostem na Sękówce (idąc od strony Ropicy Górnej). Od Ośrodka Zdrowia około 200 m - niedaleko domu Pani Aleksandry Potok i Pana Zbigniewa Mruka. Przed 1957 r. stał stary drewniany krzyż, postawiony w okresie panującej tu cholery - patrz zdjęcie czarno - białe. Zdjęcie to zostało wykonane w 1945 r. - pod krzyżem z kózką 15 - letni Ludwik Mruk, brat Zbigniewa. Jest to ostatnie zdjęcie Ludwika, wkrótce zmarł.

Są to wszystkie krzyże i kapliczki jakie znajdują się na terenie Sękowej.

Galeria zdjęć Kapliczki,krzyże i figurki w Sękowej

Wróć do spisu obiektów