Cmentarz wojenny nr 12 w Cieklinie - Dobrynia

Cmentarz wojenny nr 12 – Cieklin-Dobrynia jest cmentarzem z I wojny światowej zaprojektowany przez Johanna Jägera, w formie wydłużonego prostokąta o powierzchni 158 m²,otoczony jest ogrodzeniem z żelaznych rur zamocowanych w kamiennych, masywnych słupach ustawionych parami.

W jednej mogile zbiorowej pochowanych jest 250 (50) rosyjskich żołnierzy poległych głównie 4 i 5 maja 1915 roku w czasie bitwy o Cieklin, w której łącznie zginęło około 1000 żołnierzy. Wielu z nich znanych jest z nazwiska i z przynależności do jednostki wojskowej m.in. Iwan Sasurski. Wszyscy żołnierze służyli w 83 Samurskim Pułku Piechoty.

Przed cmentarzem stoi niewielki metalowy krzyż łaciński wykonany z rurek - obecnie wyznacza miejsce obiektu. Natomiast po zewnętrznej stronie ogrodzenia stoją dwa wysokie 8 metrowe drewniane prawosławne krzyże.
Obiekt znajduje na łące w odległości około 300 m od drogi asfaltowej, można dojechać samochodem na samo miejsce, najpierw dróżką asfaltowa a potem drogą gruntową. Przy drodze asfaltowej Folusz - Jasło znajduje się drogowskaz. Cmentarz jest zachowany w bardzo dobrym stanie, po dokonaniu renowacji w 2009 r.

Zdjęcia wykonałem 10 marca 2015 r.

Galeria zdjęć <strong>Cmentarz wojenny nr 12 w Cieklinie - Dobrynia</strong>

Wróć do spisu obiektów