Pomnik Jana Pawła II – dar leśników i myśliwych

3 listopada 2000 r. w dniu św. Huberta patrona myśliwych i leśników, dokonano poświęcenia popiersia Jana Pawła II, które stanęło na pomniku obok zabytkowego kościoła p.w. śś. Filipa i Jakuba w Sękowej.
Autorem tego dzieła jest Marian Konieczny a wykonawcą – odlewnikiem Mariusz Wasilewski.
Pomnik o wysokości 1.9 m, wykonany w brązie, podest murowany płytami z szarego granitu, na nim kilka węższych stopni, na których cokół obłożony płytami z czerwonego granitu, z wąskimi pasami sjenitu na krawędziach. Na nim szerokie popiersie odlane z brązu, z dolnymi krawędziami pelerynki Jana Pawła II opadającymi poniżej górnej krawędzi cokołu. Twarz Jana Pawła II lekko zwrócona w prawo.
Na cokole herb papieski i brązowe litery: JAN PAWEŁ II / PAPIEŻ. Po prawej okrągła brązowa tablica z napisem: „NIECH WAS BÓG BŁOGOSŁAWI” / JAN PAWEŁ II / DO MYŚLIWYCH I LEŚNIKÓW / KROSNO / 10 VI [poroże jelenia z krzyżem] 1997 / UFUNDOWANY / PRZEZ / MYŚLIWYCH I LEŚNIKÓW / ZIEMI GORLICKIEJ. Po lewej stronie znajduje się druga okrągła brązowa tablica z napisem: ,,JUBILEUSZ ROKU 2000 " / CHRYSTUS WCZORAJ - DZISIAJ - NA ZAWSZE/

Pomnik to dar jaki przekazali z okazji Millenium leśnicy i myśliwi Ziemi Gorlickiej. To nie pierwszy tego typu gest ze strony „ludzi lasu", bo dzięki ich staraniom i wsparciu wybudowano i odrestaurowano już kilka zabytkowych obiektów sakralnych w Beskidzie Niskim. Pomnik stanął obok jednego z najcenniejszych zabytków, bo kościół w Sękowej został zbudowany w 1520 roku. Przybywa nam pomników i nowych miejsc pamięci ale trzeba o nie dbać, bo wiemy że nie wszystkie postawione „ku pamięci i przestrodze" obiekty są utrzymane w należytym stanie.

Galeria zdjęć Pomnik Jana Pawła II – dar leśników i myśliwych

Wróć do spisu obiektów