Cmentarz wojenny nr 233 w Rabce

Cmentarz wojenny nr 233 w Rabce jest austriackim cmentarzem wojennym z okresu I wojny światowej. Zaprojektowany przez Gustawa Ludwiga jako wojskowa kwatera na Starym Cmentarzu Komunalnym w Rabce-Zdroju.
Kwatera założona na planie prostokąta, otoczona ogrodzeniem z kamiennych słupów, połączonych parami metalowych poręczy. Wejście znajduje się od strony zachodniej. Głównym elementem kwatery jest ściana pomnikowa z kamiennym krzyżem. U podstawy krzyża znajdowała się biało-czerwona tabliczka z napisem: „MOGIŁY/ ŻOŁNIERZY/ POLEGŁYCH/W WALKACH/ W OKRESIE/ I WOJNY/ ŚWIATOWEJ/ W LATACH/ 1914-1918” oraz z białym krzyżem maltańskim. Obecnie (kwiecień 2019) po tabliczce pozostał widoczny ślad.

Występują tu nagrobki w formie kamiennych steli z żeliwnym krzyżem maltańskim i motywem wieńca laurowego oraz datą „1914”. Na stelach umieszczono owalne, emaliowane tabliczki z informacjami o poległych. Obecnie w obrębie kwatery znajduje się 5 mogił ziemnych, obramowanych betonowym krawężnikiem z siedmioma żeliwnymi krzyżami na cokołach.

W 5 mogiłach zbiorowych i w 3 pojedynczych pochowano na nim 31+? żołnierzy austro-węgierskich i 1+? rosyjski. Wśród pochowanych znajduje się legionista z 4 Pulku Legionow Polskich Gft. st. żoł. Błażej Mazurek, który zmarł 20.04.1917 r. Większość spoczywających tu żołnierzy zmarła w szpitalach wojskowych w Rabce w latach 1915-1917.
Cmentarz jest w dobrym stanie.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 233 w Rabce

Wróć do spisu obiektów