Cmentarz wojenny nr 388 Kraków - Rakowice

Cmentarz wojenny nr 388 – Kraków-Rakowice, składa się z 3 kwater, z których dwie mieszczą się na cmentarzu Rakowickim, a jedna na nekropolii wojskowej przy ulicy Prandoty. Inżynier Hans Mayr zaprojektował kwatery na cmentarzu Rakowickim, natomiast inżynier Hupert zaprojektował kwatery na nekropolii wojskowej. Na cmentarzu znajdują się 792 groby zbiorowe i 553 groby pojedyncze, spoczywa w nich około 6700 żołnierzy z wszystkich walczących armii. Wszyscy polegli znani są z imienia i nazwiska, stopnia, jedn. woj. wieku i daty śmierci

Kwatera pierwsza (główna)

Długa, wąska kwatera wzdłuż południowo-zachodniego muru cmentarza przy ulicy Żelaznej. Zamknięta od strony zachodniej ścianą pomnikową na której znajduje się tablica z napisem o treści: PAMIĘCI POLEGŁYCH W WOJNIE ŚWIATOWEJ 1914-1918, zaś w przyziemiu z tyłu znajduje się zamknięte kratą wejście do krypty w której umieszczono trumny oficerów. Spoczywa tu około 6700 żołnierzy niemieckich, rosyjskich oraz austro-węgierskich w tym polscy legioniści, którzy mają niewielki pomnik w formie czwórki legionowej stojącej na piedestale na którym umieszczono wers z Hymnu strzeleckiego: Z TRUDU NASZEGO I ZNOJU POLSKA POWSTAŁA BY ŻYĆ.
Obok pomnika legionistów złożono, w 1990 roku, w skromnej mogile prochy gen. dyw. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego.

Kwatera druga

Druga kwatera ma kształt litery V. Jedno jej ramię jest położone wzdłuż cmentarnego muru od strony al. 29 Listopada, pomiędzy wejściem na cmentarz a budynkiem dawnej rogatki miejskiej. Przy murze pochowano wielu legionistów.
Drugie ramię odchodzi, od budynku rogatki, w głąb rakowickiej nekropolii. Zachowało się na nim tylko kilka nagrobków. Postawiono tutaj, w 1999 roku, pomnik-kurhan na miejscu gdzie zostali pochowani cywile i żołnierze armii Ukraińskiej Republiki Ludowej, którzy zmarli w Obozie dla internowanych nr 1 w Krakowie-Dąbiu.

Kwatera trzecia

Kwatery 1, 2, 3, 4 cmentarza wojskowego przy ul. Prandoty, to część austriackiego cmentarza wojennego. Z oryginalnego wyglądu nekropolii, projektu inż. Huperta, nie zachowało się prawie nic. (ostatnie poziome zdjęcie w galerii nr 40)
Podczas kilku przebudów w latach 30. XX wieku, poprzestawiano krzyże nagrobne w ten sposób że nie wiadomo właściwie do jakiej armii należą żołnierze leżący pod nimi. Pochowano na nim żołnierzy austro-węgierskich oraz rosyjskich poległych w latach 1914-1918 a ekshumowanych z przypadkowych miejsc pochówku w okolicach Krakowa oraz żołnierzy z garnizonu krakowskiego zmarłych w latach 1918-1939.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 388 Kraków - Rakowice

Wróć do spisu obiektów