Kapliczki i krzyże w Bartnem

Kapliczka w Bartnem Na terenie Bartnego znajduje się wiele kapliczek i krzyży przydrożnych. Jedną z nich jest kapliczka kamienna, która została wykonana z jednego bloku piaskowca w 1895 r. przez działającą tu kamieniarską spółkę. Zbudowali ją Maciej Cyrkot, Iwan Dutkanycz i Stefan Felenczak.

Fundatorem jej był Dymitr Worobel. Rosnące obok jawory posadził Teodor Worobel po powrocie z wojny w 1946 roku. Transport tej kapliczki na obecne miejsce odbywał się przy pomocy wielu par wołów.

Kapliczka na planie zbliżonym do kwadratu ma cokół i gzyms dachu zakończony z tyłu półkoliście. Podgięty namiotowy daszek zwieńcza kopułka z łacińskim kamiennym krzyżem. Z frontu wnęka z kolebkowym sklepieniem i oszklonymi drzwiami. Wewnątrz Figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, drewniana, wykonana z drzewa lipowego. Kapliczkę fundował Teodor Worobel pod koniec życia, a była podziękowaniem dla Matki Bożej za pomyślność i powodzenie, jakie spotkało go w życiu. Natomiast figura umieszczona wewnątrz jest jeszcze starsza, nikt nie wie, ile liczy sobie lat. Przeniesiona została ze starej, drewnianej kapliczki znajdującej się przy drodze i szlaku turystycznym prowadzącym od niedalekiej krzyżówki w kierunku Banicy lub Wołowca, 100 m od nowej, kamiennej.

Z lipową figurką związana jest legenda, podanie ludowe.
Matka Boże na swe nowe miejsce do kamiennej kapliczki została przeniesiona ze starej, drewnianej bez należytej czci i bez uroczystej procesji. W związku z tym co jakiś czas wracała na swe stare miejsce. Dopiero odprawione na tę okoliczność specjalne nabożeństwo tzw. moleben zapobiegło tym powrotom.

Znajdująca się wewnątrz figura Matki Bożej z Dzieciątkiem jest w koronach - mitrach. Koronę Matki Bożej zwieńcza krzyżyk maltański. Taki sam krzyżyk maltański zwieńcza trzymaną przez Jezusa w lewej ręce kulę. Prawa ręka Jezusa lekko uniesiona, zgięta w łokciu w łacińskim geście błogosławieństwa trzema pierwszymi wyprostowanymi palcami (kciuk, wskazujący, środkowy) i dwoma pozostałymi ugiętymi. Postacie wzrok mają skierowany na wprost, ubrane są w koszulki. Matka Boża trzyma Syna w dłoniach, a nie na ramieniu. Taki układ jest rzadko spotykany. Ponadto wewnątrz znajdują się liturgiczne krzyże drewniane, być może nawet z wyposażenia cerkiewnego. Były też lichtarze, lecz przeniesiono je kilkanaście lat temu do muzeum w Łańcucie.

Kapliczka znajduje się ok. 100 m od skrzyżowania drogi w Bartnem prowadzącej do schroniska PTTK z drogą na przełęcz Majdan (610 m).

Galeria zdjęć Kapliczki i krzyże w Bartnem

Wróć do spisu obiektów