Cmentarz wojenny nr 150 w Chojniku

Cmentarz wojenny nr 150 w Chojniku jest cmentarzem z I wojny światowej, zaprojektowany przez Henricha Scholza.
Cmentarz znajduje się bezpośrednio przy drodze Gromnik -Tarnów nr 977, na stoku wznoszącym się po jej północno-wschodniej stronie. Ma kształt prostokąta o powierzchni około 265 m². Jest dwupoziomowy, wejście zamykane dwuskrzydłowymi wrotami z żelaznych prętów, do których prowadzą betonowe schody, ujęte w krótkie odcinki kamiennego muru. Ogrodzenie stanowi płot z metalowych prętów, posadowiony na kamiennym murze.

Obecnie schodki rozpoczynają się w rowie drogowym, a poziom współczesnej drogi jest na równi z pierwszym poziomem cmentarza. Otoczony jest z 4 stron ogrodzeniem. Na drugi poziom cmentarza prowadzą dwa ciągi schodów, przesunięte na obie strony względem osi cmentarza. Prowadzą one do pomnika – stylizowanego antycznego hełmu na solidnym kamiennym podeście, na którym znajduje się tablica z takiego samego kamienia, z jakiego wykonano rzeźbę hełmu z napisem 1914 – 1915

Nagrobki wykonano w formie betonowych steli o trapezowym przekroju. Zwieńczone są krzyżami, których jest kilka rodzajów:
• żeliwne krzyże maltańskie z motywem wieńca laurowego,
• żeliwne krzyże łacińskie z okrągłą tarczą na przecięciu ramion,
Audemars Piguet Replica Watches • małe, żeliwne krzyże lotaryńskie.

Na cmentarzu pochowano 40 żołnierzy w 3 grobach zbiorowych oraz 26 pojedynczych, w tym:
• 27 z armii austro-węgierskiej
• 13 z armii rosyjskiej,

Zidentyfikowano tylko jednego z nich – kaprala Jefima Aleksandra Kozeniuka z armii rosyjskiej. Żołnierze ci polegli w maju 1915 roku podczas wielkiej ofensywy sprzymierzonych wojsk austriacko-węgierskich i niemieckich zwanej bitwą pod Gorlicami. Była to zwycięska dla Austriaków i ich sojuszników ofensywa, po której wypędzili oni Rosjan daleko na wschód.

Po II wojnie światowej nie dbano o cmentarze z I wojny i ulegały one w naturalny sposób niszczeniu przez czynniki pogody i roślinność. Dopiero od lat 90. zaczęto je odnawiać. Cmentarz nr 150 poddany został kapitalnemu remontowi w 2015 r. jest w dobrym stanie. Nie tylko uporządkowano teren, ale także odremontowano mury, pomniki, uzupełniono uszkodzone tabliczki z napisami, wykonano z tyłu za cmentarzem betonowe odwodnienie zapobiegające zalewaniu cmentarza przez wody po większych opadach. Ze względu na walory estetyczne i bliskości drogi cmentarz ten włączony został w sieć międzypowiatowych, a nawet międzynarodowych szlaków cmentarzy wojennych.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 150 w Chojniku

Wróć do spisu obiektów