Cmentarz wojenny nr 196 w Rzuchowej

Cmentarz wojenny nr 196 w Rzuchowej jest zabytkowy cmentarzem z I wojny światowej. Zaprojektowany przez Heinricha Scholza.
Mały obiekt o powierzchni 586 m2, założony na planie prostokąta, opada do drogi na stromym stoku wzniesienia. Cmentarz znajduje się na górce obok drogi Tarnów – Koszyce Małe – Zakliczyn.
Ma pięć tarasów, otoczony murem kamiennym. Główny element cmentarza stanowi pomnik w formie dwóch kamiennych kolumn, osadzonych na dwustopniowym postumencie z kamiennych ciosów. Kolumny nakryte są belką z datą „MCMXIV–XV” (1914-1915). W obrębie cmentarza rozmieszczone są trzy tarasy, połączone schodami, biegnącymi wzdłuż głównej alejki prowadzącej od wejścia do pomnika głównego.

Na cmentarzu znajdują się nagrobki z I wojny światowej w formie masywnych betonowych krzyży, o krótkich ramionach, z umieszczonym na licu żeliwnym krzyżem maltańskim z motywem wieńca laurowego lub małym, żeliwnym krzyżem lotaryńskim.
Na nagrobkach umieszczone są owalne tabliczki memoratywne z informacjami o pochowanych.

W czterech grobach zbiorowych i 77 pojedynczych pochowano tu 34 żołnierzy austro-węgierskich i 52 żołnierzy rosyjskich oraz 17 osób rozstrzelanych przez okupanta w grudniu 1939 r. na terenie lasów „Skała” i „Żabianka” w Koszycach Małych.
W latach pięćdziesiątych XX w. ciała ofiar ekshumowano i przeniesiono na ten cmentarz. Pochowano ich w dwóch mogiłach zbiorowych, w betonowym obramowaniu z betonową stelą, flankowaną po obu stronach przez prostopadłościenne słupki. Na stelach wmurowane są tablice z napisami:

– „OFIAROM HITLERYZMU/ 7-MIU POLAKOM/ O NIEUSTALONYCH NAZWISKACH/ POMORDOWANYM W GRUDNIU 1939 R./ W LASKU „ŻABIANKA” W KOSZYCACH MAŁYCH/ EKSHUMOWANI W LISTOPADZIE 1962 ROKU/ CZEŚĆ ICH PAMIĘCI”.

– „OFIAROM/ HITLERYZMU/ 10-CIU POLAKOM/ O NIEUSTALONYCH NAZWISKACH/ POMORDOWANYM W GRUDNIU 1939 ROKU/ W LASKU „SKAŁA” W KOSZYCACH MAŁYCH/ EKSHUMOWANI W LISTOPADZIE 1962 ROKU/ CZEŚĆ ICH PAMIĘCI”.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 196 w Rzuchowej

Wróć do spisu obiektów