Cmentarz wojenny nr 205 w Wałkach

Cmentarz wojenny nr 205 w Wałkach jest austriackim cmentarzem wojennym z okresu I wojny światowej. Znajduje się w centrum miejscowości Jodłówka-Wałki położonej w gminie Tarnów województwa małopolskiego. Zaprojektowany przez Siegfrieda Hellera.

Cmentarz założony jest na planie prostokąta o powierzchni 68 m2 i znajduje się pod pomnikowym dębem czerwonym należący do wystroju obiektu. Ogrodzony pełnym, betonowym murem, wzmocnionym betonowymi słupami. Wejście, znajdujące się od strony wschodniej, zamykane jest jednoskrzydłową furtką z motywem równoramiennego krzyża. Główny element cmentarza stanowi, znajdujący się na wprost wejścia, betonowy pomnik w formie krzyża, umieszczonego na zwężającej się ku górze podstawie.
W czterech grobach zbiorowych i w 1 pojedynczym (Jg. Johann Näckler) pochowano tu 31 żołnierzy austro-węgierskich i 12 żołnierzy rosyjskich. Wszyscy żołnierze austro - węgierscy wywodzili się z T.K.J.R. 4 (4 Pułk Cesarskich Strzelców Tyrolskich inne tłum. 4 Tyrolski Cesarsko Królewski Pułk Piechoty- które jest prawidłowe?) zginęli 7 maja 1915 r. Wszystkie nazwiska ich są znane.
Na cmentarzu znajdują się nagrobki w formie betonowych steli o zaokrąglonych narożach, zwieńczonych żeliwnymi krzyżami maltańskimi z motywem wieńca laurowego lub małymi żeliwnymi, krzyżami lotaryńskimi. Na nagrobkach umieszczone są owalne lub prostokątne tabliczki z informacjami o pochowanych.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 205 w Wałkach

Wróć do spisu obiektów