Cmentarz wojenny nr 59 na Przysłupiu

Cmentarz wojenny nr 59 jest zabytkowym cmentarzem z I wojny światowej, zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča, znajdujący się w gminie Uście Gorlickie około 1 km na pn.-wsch. od wsi Przysłup.

Na cmentarzu pochowanych jest łącznie 80 żołnierzy poległych od stycznia do maja 1915 roku, tu spoczywa Polak, chorąży Tadeusz Michalski, poległy w styczniu 1915 roku, żołnierz armii austro-węgierskiej, 59 Austriaków (56 znanych z nazwiska) z następujących jednostek: 40 Pułk Piechoty Austro-Węgier z Rzeszowa. 56 PP z Krakowa, 89 PP z Jarosławia, 98 PP z Josevova, 36 PP, 3 PP, 10 PP, 12 PP, 30 PP, 4 Bośniacko-Hercegowińskiego Pułku Piechoty, 3 Pułk Piechoty k.k. Landwehry,30 Pułk Piechoty k.k. Landwehry oraz 24 Batalionu Landsturmu. Tu spoczywa 20 Rosjan w dwóch mogiłach zbiorowych.

Obiekt znajduje się w lesie, na stoku Magury Małastowskiej. Najłatwiej do niego trafić ścieżką znakowaną biało-czarnymi kwadratami ze szczytu Magury Małastowskiej. Ścieżka rozpoczyna się na rozejściu szlaków turystycznych zielonego z niebieskim. Po około 100 m od rozejścia się szlaków, spotykamy cmentarz wojenny nr 58, a następnie po około 15 minutach dochodzi do cmentarza nr 59.

Cmentarz ma kształt prostokąta o powierzchni 163 m², otoczony kamiennym murem wysokości około metra z trzech stron oraz kamiennej trójkątnej ściany zakończonej kamiennym krzyżem. Na jego obszarze usytuowanych jest 17 mogił zbiorowych oraz jeden nagrobek pojedynczy urodzonego w Lazne Podehrady w 1888 roku Czecha Emila z Obereigneru. Całość cmentarza jest po generalnym remoncie i oczyszczeniu z krzaków, drzew i chwastów. W latach 2007-2008 cmentarz został odnowiony przez Stowarzyszenie Magurycz z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy. Zachowały się także oryginalne kamienne słupki HV wyznaczające granice działki cmentarnej.

Na pomniku zachował się napis wyryty w kamiennej płycie:

WOLLT IHR DIE HEIMGEGANGENEN
HELDEN EHREN SCHENKT
EUER HERZ DER ERDE
DIE SIE DECKT

która w tłumaczeniu brzmi:

JEŚLI CZCIĆ CHCECIE POLEGŁYCH BOHATERÓW
PODARUJCIE SWE SERCA ZIEMI,
KTÓRA ICH KRYJE.

Galeria zdjęć <strong>Cmentarz wojenny nr 59 na Przysłupiu </strong>

Wróć do spisu obiektów