Cmentarz Parafialny - nowy

Nowy cmentarz w Małastowie Nowy cmentarz wiejski.

Nowy cmentarz wiejski (parafialny) znajduje się na zboczu, prawie równolegle z cerkwią. Kształtem zbliżony jest do kwadratu o wymiarach 50 m x 52 m. Ogrodzony siatką drucianą, w której znajduje się jedno wejście, metalowa bramka. Całość otoczona rosnącymi modrzewiami.
Cmentarz usytuowany jest ok. 70 m w linii prostej od szosy. Znajduje się na nim kilka zabytkowych krzyży. Zwracają uwagę umieszczone prawie na każdym grobowcu, przede wszystkim z lastryko, porcelanowe fotografie zmarłych osób. Do najstarszych krzyży należą:
l- krzyż łaciński z piaskowca, na cokole z piaskowca, na którym data 1887, inskrypcja cyrylicą
2- krzyż łaciński z piaskowca, z trójlistnym wykończeniem ramion, na nim data 1935, inskrypcja cyrylicą
3- kamienny zniszczony
4- łaciński metalowy na drewnianym cokole.

Przeważają grobowce z lastryko z lat 60-tych, 80-tych i 90-tych XX wieku z łacińskimi krzyżami. Obiektów z inskrypcjami pisanymi cyrylicą jest 11, z których dwa mają dodatkowo umieszczony krzyż prawosławny na tabliczce. Jeden z nich ma umieszczoną we wnęce porcelanową figurkę Matki Bożej.
Z inskrypcjami po polsku jest 29 obiektów, z których dodatkowo jeden ma płaskorzeźbę twarzy Matki Bożej ze łzą (identyczna znajduje się na cmentarzu w Bodakach), natomiast 5 obiektów ma we wnęce umieszczone wizerunki Matki Bożej, w tym 3 z nich jest porcelanowe. Na tym cmentarzu jest 51 obiektów z lastryko.

Ponadto znajdują się:
2 - grobowce z prawosławnymi krzyżami z inskrypcjami pisanymi cyrylicą
14 - krzyży łacińskich wykonanych z rurek
3 - krzyże drewniane, łacińskie
4 - mogiły ziemne
Razem na nowym cmentarzu w 2006 roku znajduje się 80 obiektów.

Galeria zdjęć Cmentarz Parafialny - nowy

Wróć do spisu obiektów