Cmentarz wojenny nr 195 w Szczepanowicach (Rzuchowa)

Cmentarz wojenny nr 195 w Szczepanowicach jest austriackim cmentarzem wojennym z okresu I wojny światowej. Zaprojektowany przez Siegfrieda Hellera.
Cmentarz założony jest na planie prostokąta o powierzchni 227 m2 i o wyciętych narożach od strony południowej oraz wschodniej z trapezowym aneksem muru na osi głównej. Od strony północno-zachodniej ogrodzony jest niskim, kamiennym murem, zwieńczonym balustradą z metalowych prętów, z pozostałych stron – pełnym murem kamiennym. Dwa wejścia znajdują się od strony północno-zachodniej. Zamykane są dwuskrzydłowymi, ażurowymi, żelaznymi wrotami. Główny element cmentarza stanowi wysoki, betonowy krzyż łaciński, umieszczony w obrębie trapezowego aneksu. W obrębie obiektu usytuowana jest kapliczka z 1853 r. z figurą Matki Boskiej, pod blaszanym zadaszeniem. Na cmentarzu znajdują się nagrobki z I wojny światowej w formie betonowych postumentów, na których umieszczono:
– żeliwne, ażurowe krzyże łacińskie,
– małe żeliwne krzyże lotaryńskie,
– żeliwne krzyże maltańskie z motywem wieńca laurowego,
–żeliwne krzyże z okrągłą tarczą na skrzyżowaniu ramion,
–żeliwne krzyże łacińskie z datą „1915”.

Na nagrobkach znajdują się emaliowane, prostokątne lub okrągłe tabliczki z informacjami o pochowanych. Warto przy zwiedzaniu wnętrza zwrócić uwagę że jest tutaj pochowany wysoki oficer armii cesarskiej i do tego o swojsko brzmiącym nazwisku – major Tadeusz Cyga-Karpiński, poległy w Wigilię roku 1914, z austro-węgierskiego 36 Regimentu Landwery stacjonującym w Kołomyi (dowództwo oraz kadry) i Stanisławowie. W "Dislokation und Einteilung des kuk Armee" na rok 1914 oficer ten występuje w gronie oficerów sztabowych tego regimentu.

W siedmiu grobach zbiorowych i 14 pojedynczych pochowano tu 28 żołnierzy austro-węgierskich oraz 31 z armii rosyjskiej, poległych w latach 1914-1915. Znane są nazwiska 41 żołnierzy.

W 1939 r. w lesie „Skała” w Rzuchowej przez niemieckiego okupanta zostało rozstrzelanych 10 osób przywiezionych z więzienia w Tarnowie, które pochodziły prawdopodobnie z powiatu dąbrowskiego. Zwłoki ekshumowano w listopadzie 1962 i pochowano na cmentarzu wojennym nr 195 w Szczepanowicach. Na mogile ustawiony został betonowy obelisk z inskrypcją:
„OFIAROM/ HITLERYZMU/ 10-ciu POLAKOM O NIEUSTALONYCH NAZWISKACH/ ZAMORDOWANYM W LISTOPADZIE 1939 R./ W RZUCHOWEJ „ZADEMRZE”/ EKSHUMOWANYM W LISTOPADZIE 1962 R./ CZEŚĆ ICH PAMIĘCI”.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 195 w Szczepanowicach (Rzuchowa)

Wróć do spisu obiektów