Cmentarz wojenny nr 199 w Zbylitowskiej Górze (Tarnów)

Cmentarz wojenny nr 199 w Zbylitowskiej Górze jest zabytkowy cmentarzem z I wojny światowej, zaprojektowany został przez Heinricha Scholza.
Znajduje się w południowo-zachodniej części Tarnowa, przy ul. Krakowskiej.
Cmentarz założony jest na planie prostokąta o powierzchni 394 m2 i ogrodzony od strony północno-zachodniej – pełnym murem kamiennym, z pozostałych stron – krótkimi odcinkami muru, połączonymi płotem z metalowych prętów. Wejście znajdujące się od strony południowo-wschodniej i zamykane jest dwuskrzydłową furtką z metalowych prętów.

Główny element stanowi pomnik z kamiennych bloków usytuowany na wprost wejścia w linii północno-zachodniego ogrodzenia. Na frontowej ścianie pomnika znajduje się wyrzeźbiony krzyż lotaryński. Groby rozmieszczone są w rzędach po obu stronach głównej alejki łączącej wejście z pomnikiem. Jedna z mogił zbiorowych usytuowana jest przed pomnikiem. Na grobach znajdują się nagrobki w formie betonowych steli zwieńczonych żeliwnymi, ażurowymi krzyżami lotaryńskimi. Na stelach umieszczone są owalne, emaliowane tabliczki z informacjami o pochowanych.

W 27 grobach zbiorowych i dwóch pojedynczych pochowano tu 104 żołnierzy rosyjskich, poległych lub zmarłych w okresie I wojny światowej. Znane są nazwiska 20 pochowanych.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 199 w Zbylitowskiej Górze (Tarnów)

Wróć do spisu obiektów