Cmentarz wojenny nr 189 w Lubince

Cmentarz wojenny nr 189 w Lubince jest austriackim cmentarzem z I wojny światowej w województwie małopolskim, powiecie tarnowskim, w gminie Pleśna.
Znajduje się na grzbiecie odbiegającym od Wału (523 m) w północnym kierunku do Lubinki (421 m). Prowadzi obok niego droga asfaltowa z Lubinki i zielony szlak turystyki pieszej. Zaprojektowany przez Heinricha Scholza na planie prostokąta. Ogrodzenie tworzy solidny kamienny mur nakryty betonowym daszkiem. Wejście przez dwuskrzydłową metalową furtkę. W tylnej części cmentarza góruje nad mogiłami wysoki betonowy krzyż łaciński osadzony na kamiennym postumencie. Groby ułożone są w pięciu rzędach, wyznaczają je betonowe, profilowane stele z dwoma typami krzyży i tabliczkami imiennymi.

W 24 grobach zbiorowych i 26 pojedynczych pochowano tu 94 żołnierzy austro-węgierskich i 18 żołnierzy rosyjskich. Żołnierze austro-węgierscy pochodzili głównie z następujących oddziałów:
• 2, 14. pułku piechoty. Ich rejon uzupełnień znajdował się w okolicach Linzu w Austrii,
• 58. pułku piechoty. Ich rejon uzupełnień znajdował się w okolicach Iwano-Frankowska, obecnie na Ukrainie . 72% tego pułku w 1914 r. stanowili Ukraińcy,
• 88. pułku piechoty, z rejonem uzupełnień w okolicy Brna w Czechach. W 1914 r. stanowili 72% stanowili Czesi
• spoczywają również z pułków: I.R. 6, 60, P.B.9, T.K.J.R. 1 i 2, S.B.14
Cmentarz został poddany gruntownemu remontowi w 2015 r. i jest w bardzo dobrym stanie.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 189 w  Lubince

Wróć do spisu obiektów