Cmentarz wojenny nr 178 Woźniczna

Cmentarz wojenny nr 178 Woźniczna jest zabytkowym cmentarzem z I wojny światowej. Zaprojektowany przez Heinricha Scholza na planie koła o średnicy ok.18 m i znajduje się we wschodniej części wsi. Od ostatnich zabudowań należy się kierować w górę w las około 200m (Słona Góra) Powierzchnia cmentarza 0,03 ha.
Cmentarz ogrodzony niskim murkiem z kamienia łamanego. Główny element cmentarza stanowi ziemny kopiec, zwieńczony wysokim, drewnianym krzyżem i otoczony niskim, betonowym murem w formie blanek. Groby rozmieszczone są w rzędzie wzdłuż ogrodzenia. W miejscu kopca mieszczą się cztery groby zbiorowe, w których pochowano Rosjan.

Na cmentarzu znajdują się nagrobki w formie zwężających się ku górze steli o profilowanych krawędziach, zwieńczonych żeliwnymi krzyżami maltańskimi z motywem wieńca laurowego lub małymi krzyżami lotaryńskimi. W murze otaczającym kopiec znajduje się nagrobek w formie zakończonej łukiem betonowej steli, zwieńczonej małym, żeliwnym krzyżem lotaryńskim. Na nagrobkach umieszczone są owalne tabliczki imienne z informacjami o pochowanych.

W sześciu grobach zbiorowych i 24 pojedynczych pochowano tu 12 żołnierzy austro-węgierskich oraz 116 rosyjskich. Znane są nazwiska 10 pochowanych. Pochowani to głównie obrońcy wzgórza w dniu ofensywy Państw Centralnych w dniu 5 V 1915 r.
Pochodzili oni głównie z:
– 2 Tyrolskiego Pułku Strzelców Cesarskich (niem. 2. Regiment der Tiroler Kaiserjäger), okręg uzupełnień – Brixen (wł. Bressanone),
oraz pojedynczy z:
– 59 Pułku Piechoty Austro-Węgier (niem. Salzburg-oberösterreichisches Infanterieregiment Nr. 59), okręg uzupełnień – Salzburg,
– 82 Pułku Piechoty Austro-Węgier (niem. Ungarisches Infanterieregiment Nr. 82), okręg uzupełnień – Székelyudvarhely, obecnie Odorheiu Secuiesc w Rumunii oraz 116 rosyjskiej poległych jak sugeruje data na żeliwnych krzyżach dwuramiennych w 1914 r.
Łączna liczba poległych 128.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 178 Woźniczna

Wróć do spisu obiektów