Cmentarz wojenny nr 257 w Biskupicach Radłowskich

Cmentarz wojenny nr 257 w Biskupicach Radłowskich jest cmentarzem z I wojny światowej, zaprojektowany przez Johanna Watzala.
Cmentarz znajduje się w odległości paruset metrów od cmentarza nr 258. Oba obiekty znajdują się po przeciwnej stronie drogi wojewódzkiej 975.

Cmentarz położony jest wśród pól o powierzchni 866 m kw. w kształcie elipsy i i ogrodzony pełnym murem betonowym wysokości około metra. Uroku temu miejscu dodaje kępa pomnikowych olch. Wejście na cmentarz stanowi metalowa brama, która znajduje się od zachodniej strony cmentarza. Główny element cmentarza stanowi grupa pomników w postaci czterech masywnych, stylizowanych krzyży dwuramiennych, które umieszczono w środkowej części pola grobowego. Wieńczą one największą mogiłę masową. Na pozostałych mogiłach ustawiono betonowe stele z inskrypcjami na licach i żeliwne krzyże z tabliczkami imiennymi. Na niskich stelach kamiennych znajduje się napis w j. niemieckim: ,,Nieznani rosyjscy żołnierze".

Na cmentarzu wieczny odpoczynek znalazło 206 żołnierzy armii rosyjskiej, stąd bardzo często nazywa się to miejsce cmentarzem rosyjskim. W grobach pojedynczych pochowano 4 rosyjskich oficerów, na ich grobach znajdują się krzyże żeliwne.
W 3 grobach pojedynczych i 5 zbiorowych pochowano tu 206 żołnierzy armii rosyjskiej poległych 5 maja 1915 r. pochodzili m.in. z 17 Archangielskiego Pułku Piechoty.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 257 w Biskupicach Radłowskich

Wróć do spisu obiektów