Cmentarz wojenny nr 261 Wał - Ruda

Cmentarz wojenny nr 261 w miejscowości Wał-Ruda jest austriackim cmentarzem wojennym z okresu I wojny światowej wybudowany przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie na terenie jego okręgu VIII Brzesko. Znajduje się w gminie Radłów województwa małopolskiego.

Nekropolia, o powierzchni ok. 6 arów, położona jest za szkołą, po prawej stronie drogi do Zaborowa, ok. 300 m. od skrzyżowania w centrum wsi . Ma kształt wydłużonego prostokąta ze ściętymi od strony wschodniej narożnikami. Ogrodzona jest betonowymi słupkami pomiędzy którymi znajdują się metalowe kraty. Wejście zamykane jest dwuskrzydłowymi wrotami z metalowych rur.

Dwa rzędy mogił otoczonych betonowymi murkami, na każdej trzy metalowe krzyże z daszkami. Na każdym krzyżu tabliczka imienna z jednym lub dwoma nazwiskami lub informacją, że grób kryje prochy bezimienne. Pięć grobów znajduje się za pomnikiem głównym.

Pomnikiem centralnym jest, stojący na cokole z kamiennych bloków, wysoki drewniany krzyż. Wokół niego znajdują się groby oficerów.
W jednym grobie zbiorowym i w 88 pojedynczych, pochowano na nim 84 żołnierzy austro-węgierskich oraz 8 żołnierzy niemieckich. Obiekt zaprojektował Johann Watzal. Cmentarz jest zadbany, zachowały się tabliczki imienne.