Cmentarz wojenny nr 284 w Zakrzowie

Cmentarz wojenny nr 284 w Zakrzowie jest austriackim cmentarzem wojennym z I wojny światowej o powierzchni 421 m². Zaprojektowany przez Roberta Motkę, choć niektóre źródła mówią ze projektantem był Heinrich Scholz.

Bardzo ciekawy cmentarz położony jest tuż za wylotem drogi z centrum Wojnicza na drogę nr 4. Obecnie znajduje się za ekranami akustycznymi ustawionymi przy drodze, przy samym cmentarzu jest szyba, wiec jest on widoczny z drogi.

Cmentarz założony jest na planie koła i ogrodzony murem z betonowych bloczków. Dwa wejścia, oddzielone od siebie krótkim odcinkiem muru, zamykane są jednoskrzydłowymi, kutymi furtkami.
Na cmentarzu znajdują się nagrobki w formie wmurowanych w ogrodzenie betonowych arkadek z równoramiennym krzyżem (7 szt.) w prześwicie oraz żeliwnych, krzyży maltańskich z motywem wieńca laurowego (16 szt.). Na nagrobkach umieszczone są owalne tabliczki z informacjami o pochowanych. Mogiły rozmieszczone są wzdłuż ogrodzenia i wyodrębnione betonowym krawężnikiem.

W wewnętrznej części muru znajdują się pozostałe imienne tabliczki oraz żeliwne krzyże. Wewnątrz, na środku, znajduje się krzyż z napisem: "IM TOD IST FRIEDE" (W śmierci jest pokój).

Na cmentarzu pochowani są żołnierze armii austro-węgierskiej i dwóch niemieckiej w 1 zbiorowej i 42 pojedynczych mogiłach. Daty śmierci: 21-26 grudnia 1914 oraz 4-8 lutego 1915.