Cmentarz wojenny nr 287 w Roztoce

Cmentarz wojenny nr 287 w Roztoce jest cmentarzem z I wojny światowej znajdujący się we wsi Roztoka w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim, w gminie Wojnicz. Obiekt projektował Robert Motka.
Cmentarz założony jest na planie prostokąta i ogrodzony od strony północno-zachodniej pełnym murem kamiennym nakrytym dachówką, z pozostałych stron – kamiennymi słupami połączonymi żelaznym łańcuchem. Znajdujące się od strony południowo-wschodniej wejście zamykane jest jednoskrzydłową, zakończoną trójkątnie, kutą furtką. Przy wejściu znajduje się tablica informacyjna z herbem Powiatu Tarnowskiego.

Główny element cmentarza stanowi kamienno-betonowy krzyż na stopniowanym postumencie, umieszczonym na obniżonym odcinku muru na wprost wejścia. W murze poniżej postumentu znajduje się wnęka z datą „1915”. Pierwotnie miała się tu znajdować tablica z napisem w języku niemieckim: „Es MUßTE NACHT IN DIESEN AUGEN WERDEN,/ DAMIT EIN NEUER TAG FÜR EUCH ERSCHIEN”. Po obu stronach postumentu w linii ogrodzenia usytuowane są dwa masywne, kamienne słupy z prostokątną wnęką, w której umieszczony jest żeliwny krzyż maltański z motywem wieńca laurowego.

Na cmentarzu znajdują się nagrobki w formie zwężających się ku górze betonowych postumentów, zwieńczonych żeliwnymi krzyżami maltańskimi z motywem wieńca laurowego. Na nagrobkach umieszczone są żeliwne tabliczki z informacjami o pochowanych.

Pochowano tu 34 żołnierzy z armii austro-węgierskiej poległych lub zmarłych w 1915 r. Znane są nazwiska 29 pochowanych.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 287 w Roztoce

Wróć do spisu obiektów