Cmentarz wojenny nr 21 w Warzycach

Cmentarz wojenny nr 21 w Warzycach jest zabytkowym cmentarzem z I wojny światowej, zaprojektowany przez Johanna Jägera, znajdujący się w gminie Jasło.
Niewielki cmentarzyk żołnierski o powierzchni 0,27 hektara, został założony na planie prostokąta. Położony jest obok starego cmentarza parafialnego, opodal kościoła w Warzycach przy drodze do Lubli. Pierwsze mogiły żołnierzy austriackich utworzono tutaj jeszcze w grudniu 1914 roku. Nowe groby przyniosła ofensywa z maja 1915 roku. Nekropolia otoczona jest drewnianym niskim płotkiem z betonowymi słupkami. Podczas ostatniego remontu postawiono nowe krzyże zgodne z oryginałem. Krzyże mają wyjątkowy charakter tworzą je dwa wyrzeźbione w drewnie miecze.

Na cmentarzu znajduje się także ozdobny krzyż drewniany, ustawiony na wysokim cokole betonowym, poniżej tablica z inskrypcją autorstwa Hansa Hauptmanna o treści:

WANDRER DEN SCHRITT SCHENKE MINUTEN DER ANDACHT HELDEN,
DIE FRIEDLICH HIER RUHN HELPEN DIE STARBEN FUR DICH

(tłumaczenie z j. niemieckiego)

OFIARUJ MINUTĘ MILCZENIA BOHATEROM,
KTÓRZY TUTAJ POLEGLI DLA CIEBIE I DLA POKOJU.

Na cmentarzu znajduje się 22 mogiły indywidualne i 8 zbiorowych. Pochowano tu łącznie 54 żołnierzy w tym; 9 Austriaków z następujących jednostek: 27 Pułk Piechoty Austro-Węgier, 20 Rosjan z następujących jednostek: 241 Siedlecki Pułk Piechoty, 242 Łukowski Pułk Piechoty, 243 Chełmski Pułk Piechoty, 244 Krasnostawski Pułk Piechoty i 27 Witebski Pułk Piechoty, 25 Niemców z następujących jednostek: 1 Pułk Grenadierów im. następcy tronu (1 Wschodniopruski), 3 Pułk Grenadierów im. Króla Fryderyka Wilhelma II (2 Wschodniopruski), 4 Pułk Grenadierów im. Króla Fryderyka Wielkiego (3 Wschodniopruski)

Zdjęcia wykonałem 9 maja 2015 r.

Galeria zdjęć <strong>Cmentarz wojenny nr 21 w Warzycach</strong>

Wróć do spisu obiektów