Cmentarz wojenny nr 49 w Blechnarce


Cmentarz wojenny nr 49 w Blechnarce jest zabytkowym cmentarzem z I wojny światowej. Zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča. Zlokalizowany na zboczu grzbietu rozgraniczającego Blechnarkę oraz Hutę Stebnicką. Cmentarz potocznie określany jako położony w Blechnarce znajduje się około 3 kilometry powyżej wsi, w lesie blisko granicy polsko-słowackiej. Ostatnio odnawiany był w 1996 roku przez młodzież Niemieckiego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi "Porozumienie ponad grobami" oraz w 2006 r.

Cmentarz zbudowany jest na planie zbliżonym do kwadratu i otoczony niskim kamiennym murem. Do środka cmentarza prowadziła dwuskrzydłowa drewniana furtka osadzona na dwóch małych kamiennych słupkach na których zatknięto dwie drewniane, kryte daszkiem tablice informacyjne oznajmiające m.in. kto jest autorem prac "remontowych". Obecnie furtka uległa całkowitemu zniszczeniu (2019)

W południowo-zachodniej części ogrodzenia znajduje się kopiec o podłużnym kształcie z dwoma wąskimi tarasami. Zwieńczony jest kamiennym krzyżem ustawionym na podłużnej płycie. Tu znajdowała się kamienna inskrypcja w języku niemieckim autorstwa Hansa Hauptmanna, która na dzień dzisiejszy (2019) jest nie do odczytania - w przekładzie na j. polski ,,W pokoju żyliśmy uprawiając ziemię * z rodzinnych zagród wyrwała nas wojna i umęczonych żołnierską niedolą * odurzonych zwycięstwem rzuciła w ramiona śmierci."

Groby oznaczone są drewnianymi krzyżami łacińskimi i lotaryńskimi. Obecny wygląd cmentarza różni się od pierwotnego.

Pochowano tu 103 żołnierzy austro-węgierskich oraz 196 rosyjskich, poległych na przełomie 1914 i 1915 w zaciętych walkach o przełęcze karpackie. Walki trwały też w dniach 1-13 IV 1915 r. i przeszła do historii pod mianem "Bitwy Wielkanocnej".

Galeria zdjęć <strong>Cmentarz wojenny nr 49 w Blechnarce</strong>

Wróć do spisu obiektów