Cmentarz wojenny nr 136 w Zborowicach

Cmentarz wojenny nr 136 w Zborowicach jest austriackim cmentarzem wojennym z okresu I wojny światowej, wybudowany na terenie jego okręgu IV Łużna. Zaprojektowany przez architekta Antona Müllera (w starszej literaturze błędnie Jana Szczepkowskiego)
Nekropolia znajduje się w południowej części miejscowości, w pobliżu drogi Staszkówka-Ciężkowice. Składa się z dwóch kwater rozdzielonych przejściem, ozdobiona jest kamiennymi pomnikami – krzyżami.

Większa kwatera o wydłużonym prostokącie, ogrodzona jest masywnymi kamiennymi słupami, połączonymi parami żelaznych rur. Słupy ogrodzeniowe mniejszej kwatery połączone są pojedynczymi metalowymi rurami – choć pierwotnie było dwie. Na obie kwatery prowadzą wejścia zamykane jednoskrzydłową, żelazną furtką. Głównym elementem kwater są dwa wysokie, betonowe krzyże łacińskie, osadzone na kamiennym postumencie. W kwaterze znajdują się nagrobki w formie zakończonych dwu spadowo, betonowych steli z wmurowaną, żeliwną tablicą z informacjami o pochowanych.

W 2 dużych zbiorowych mogiłach i 5 pojedynczych spoczywa 455 żołnierzy austro-węgierskich (w większości Węgrzy - Honved), poległych w marcu 1915 r., z których 197 zidentyfikowano.
Do cmentarza można dojechać skręcając z drogi Staszkówka-Ciężkowice, przez las 500 m – koło drogi widoczny jest austriacki oryginalny słup informacyjny.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 136 w Zborowicach

Wróć do spisu obiektów