Cmentarz wojenny nr 56 w Smerekowcu

Plan cmentarza wojennego nr.56 w Smerekowcu

Cmentarz wojenny nr 56 jest cmentarzem z I wojny światowej, zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča znajdujący się we wsi Smerekowiec w powiecie gorlickim, w gminie Uście Gorlickie.

Cmentarz położony jest przy drodze Gładyszów - Smerekowiec, przed dojazdem do Smerekowca usytuowany jest z prawej strony drogi, w pobliżu mostu na potoku Regetówka. Cmentarz sąsiaduje z cmentarzem parafialnym. Zajmuje powierzchnię około 177 m². Otoczony jest kamiennym murem, ma kształt owalu wychodzącego na niewielką dolinkę. Do znajdującego się od strony północno-wschodniej wejścia prowadzą czterostopniowe schody i kwadratowy przedsionek. Wejście zamknięte jest żelazną, kratową furtką. Po remoncie dokonanym w 2004 roku groby są oznaczone drewnianymi krzyżami łacińskimi z półkolistym blaszanym zadaszeniem. Na większości z nich znajdują się emaliowane tabliczki z nazwiskami pochowanych i ich przynależności do jednostek.

Na cmentarzu jest pochowanych 23 żołnierzy w dwóch grobach zbiorowych oraz 14 pojedynczych poległych w okresie styczeń-kwiecień 1915 roku: spoczywa tu 1 Rosjanin i 22 Austriaków m.in. z LIR 1, LIR 10, LIR 24, LIR 25, IR 53, IR 55, IR 59, 4 Pułk Haubic Polowych Austro-Węgier, 3 Pułk Huzarów Honwedu Austro-Węgier.

Na terenie cmentarza znajduje się wysoki drewniany krzyż z bogato zdobionymi ramionami, nakryty blaszanym daszkiem. Na przedniej ścianie znajdującego się u podstawy krzyża cokołu, umieszczona została inskrypcja w języku niemieckim:

WIR WAREN EIN ATEMZUG DER MILIONEN
DIE DAS VATERLAND GERETTET HABEN

BYLIŚMY ODDECHEM MILIONÓW KTÓRZY URATOWALI OJCZYZNĘ

SMEREKOWIEC - KWIECIEŃ 1915 R.

Galeria zdjęć <strong>Cmentarz wojenny nr 56 w Smerekowcu</strong>

Wróć do spisu obiektów