Cmentarz wojenny nr 57 w Uściu Gorlickim (Ruskim)

Cmentarz wojenny nr 57 jest cmentarzem z I wojny światowej, zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča znajdujący się we wsi Uście Gorlickie (Ruskie) w powiecie gorlickim, w gminie Uście Gorlickie.

Cmentarz położony jest w centrum wsi przy drodze do Wysowej. Sąsiaduje z cmentarzem parafialnym. Zajmuje powierzchnię około 425 m². Zbudowany został na planie zbliżonym do prostokąta. Od południa jest ogrodzony drewnianą balustradą, a na pozostałych odcinkach murem wykonanym z kamienia.
Na cmentarzu znajdują się dwa pomniki. Jeden znajduje się przy wejściu na cmentarz i tworzy cofniętą część ogrodzenia, to główny element, który stanowi drewniany krzyż z półkolistym, blaszanym zadaszeniem umieszczony na niskim betonowym cokole, drugi na którym znajdowała się tablica, z nieczytelną już inskrypcją, stanowi część tylnego ogrodzenia.Groby oznaczone są drewnianymi krzyżami lotaryńskimi i łacińskimi.

Na cmentarzu jest pochowanych 59 żołnierzy w dwóch grobach zbiorowych oraz 45 pojedynczych poległych w okresie marzec-kwiecień 1915 roku, spoczywa tu: 13 Rosjan m. in z 96 Omskiego Pułk Piechoty, 10 Nowogrodzkiego Pułku Dragonów (Новгородский 10-й драгунский полк) oraz 46 Austriaków m.in. z 20 LIR, 87 IR, 59 IR, 95 IR, 96 IR, TKJR 1, TKJR 3, TKJR 4.

Galeria zdjęć <strong>Cmentarz wojenny nr 57 w Uściu Gorlickim (Ruskim)</strong>

Wróć do spisu obiektów