Cmentarz wojenny nr 122 w Łużnej

Cmentarz wojenny nr 122 w Łużnej jest żołnierskim miejscem pochówku z czasów I wojny światowej.
Cmentarz powstał w miejscu walk, które odbyły się w maju 1915. Na Pustkach znajdowały się okopy rosyjskie. Wysunięte okopy zostały zniszczone przez artylerie przeciwnika. Ukryte w lesie przetrwały ogień artyleryjski i pozwoliły armii rosyjskiej stawić opór. Wojska austro-węgierskie i niemieckie zdobyły wzgórze, lecz poniosły duże straty w ludziach.

Best Replica Watches Cmentarz zaprojektował kierownik artystyczny okręgu IV Jan Szczepkowski. Znajduje się on na zachodnim zboczu Pustek w pobliżu cmentarza wojennego nr 123. Zbudowany jest na planie prostokąta i otoczony od frontu kamiennymi słupami połączonymi płotem sztachetowym, a z pozostałych stron murem kamiennym. Na cmentarz wchodzi się przez dwuskrzydłową drewnianą furtkę, ujęta jest w wysokie słupy kamienne zadaszone namiotowo. Na wprost od wejścia znajduje się kamienny pomnik w linii tylnego ogrodzenia w kształcie trójkąta ze ściętym górnym narożem zwieńczony masywnym stylizowanym krzyżem dwuramiennym z długą poprzeczną dolną belką. Zauważyć należy, że jest to rzadkość, bowiem na zachodniogalicyjskich cmentarzach przeważnie pomniki centralne stanowią krzyże łacińskie lub takimi są wieńczone inne budowle. Architekt z pewnością podkreślił fakt, iż spoczywają tu wyłącznie żołnierze rosyjscy. We frontowej ścianie pomnika marmurowa tablica z informacją w języku niemieckim, którą można przetłumaczyć tak: „Tu spoczywa 154 żołnierzy rosyjskich poległych w roku 1915.”

Nagrobki mają formę kamiennego, stopniowanego cokołu, Na każdym z trzech stopni stoi żeliwny krzyż lotaryński. Na najwyższym stopniu cokołu umieszczona jest emaliowa tabliczka nagrobna. Na środku cmentarza wyróżnia się pojedynczy wyższy krzyż lotaryński. W grobie tym pochowany jest rosyjski oficer w stopniu - Hauptman – kapitan. Na cmentarzu w 15 grobach zbiorowych i 3 pojedynczych pochowanych jest 154 żołnierzy armii rosyjskiej, wszyscy nieznanego nazwiska. Nie jest to jedyne miejsce pochówku żołnierzy tej armii poległych w walkach o Pustki. Na znajdującym się obok cmentarzu nr 123 spoczywa 212 carskich żołnierzy.

Cmentarz przeszedł remont i obecnie (marzec 2015) zachowany jest w dobrym stanie, mimo że zatarły się pola grobowe. Większość krzyży stoi na swoich miejscach.

Zdjęcia wykonałem 23 marca 2015 r.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 122 w Łużnej

Wróć do spisu obiektów