Cmentarz wojenny nr 243 w Jastrząbce Starej

Cmentarz wojenny nr 243 w Jastrząbce Starej jest zabytkowym cmentarzem z I wojny światowej. Jest to niewielki cmentarz założony na planie kwadratu (ok.8 x 8 m) zaprojektowany przez Gustava Rossmanna.
Znajduje się w niewielkim zagajniku leśnym nieopodal kościoła parafialnego. Przy szosie zachował się jeszcze oryginalny austriacki słup informacyjny, kiedyś tędy biegła prowadząca do cmentarza droga, obecnie dojście stanowi betonowa droga "techniczna". W mogiłach indywidualnych pochowano tutaj zaledwie 13 żołnierzy: 3 austrowęgierskich z 21.pułku piechoty, 1.pułku dragonów, 4.tyrolskiego cesarskiego pułku piechoty, 6 (?) 6 niemieckich z 218 pruskiego rezerwowego pułku piechoty i 4 rosyjskich. Spośród pochowanych udało się zidentyfikować zaledwie 2 nazwiska. Ogrodzenie cmentarza stanowi drewniana kratownica, kryta daszkiem. Słupki betonowe. Wewnątrz ustawione jest 12 identycznych żeliwnych krzyży, na betonowych cokolikach, jeden krzyż umieszczony za pomnikiem ma bardzo ozdobną formę. Akcent centralny stanowi wysoki, drewniany krzyż na cokole z kamienia. Przecięcie ramion ozdobione kutym wieńcem, szczyt wieńczy półokrągły metalowy daszek. Cmentarz po remoncie przeprowadzony w 2002 roku, ze środków przyznanych przez Niemiecki Ludowy Związek Opieki nad Grobami Wojennymi w Kassel, znajduje się w bardzo dobrym stanie technicznym.

Cmentarz w Jastrząbce Starej jest ostatnim cmentarzem (26 cmentarz) pod względem numeracji (nr 243) w V Okręgu Pilzno, gmina Czarna, powiat dębicki, woj.podkarpackie.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 243 w Jastrząbce Starej

Wróć do spisu obiektów