Cmentarz wojenny nr 252 w Otfinowie

Cmentarz wojenny nr 252 w Otfinowie, jest cmentarzem z okresu I wojny światowej, założony na planie prostokąta z wyłomem od strony wejścia , jest największym pod względem pochówku – 490 pochowanych i powierzchni – 5.178 m kw. obiektem w okręgu Dąbrowa Tarnowska . Został zaprojektowany przez Johanna Watzala i Emila Ladewiga.

Z trzech stron jego granicę wyznacza betonowy mur, wejście na teren obiektu jest możliwe dzięki okazałej bramie, umieszczonej od strony głównej drogi. Cmentarz obsadzony został dębami i klonami, nadającymi temu miejscu specyficzny klimat i charakter. Na terenie cmentarza znajduje się pięć kurhanowych mogił ziemnych, ujętych w wysokie kamienne obramowania. Na mogiłach ustawione są betonowe pomniki w formie krzyży o profilowanych ramionach, osadzonych na postumentach. Na dwóch mogiłach na trójstopniowym postumencie ustawione są krzyże łacińskie. Najniższy stopień ma formę sześcianu o ściętych narożach, a pozostałe dwa – graniastosłupa o podstawie ośmiobocznej. Na frontowej części obramowań mogił z krzyżami łacińskimi znajdują się prostokątne betonowe stele z trzema prostokątnymi tablicami, zawierającymi informacje o pochowanych. Na pozostałych trzech mogiłach znajdują się krzyże lotaryńskie, osadzone na stopniowanych postumentach, na których umieszczone są owalne, emaliowane tabliczki z informacjami o pochowanych.

Na cmentarzu znajdują się nagrobki w formie krzyży łacińskich i lotaryńskich z płaskownika, ujętych w metalowe pręty, nakrytych zadaszeniem z ząbkowanej blachy. Na krzyżach umieszczone są prostokątne emaliowane tabliczki z informacjami o pochowanych. Pochowano na nim 228 żołnierzy austro-węgierskich w tym również Polacy – żołnierze 16. i 31. Pułku Piechoty Landwehry. i 262 rosyjskich w 85 grobach pojedynczych i 18 zbiorowych. Wszyscy zginęli w walkach, jakie rozegrały się na tych terenach w maju 1915 r.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 252 w Otfinowie

Wróć do spisu obiektów