Cmentarz wojenny nr 43 w Radocynie

Cmentarz wojenny nr 43 w Radocynie jest zabytkowym cmentarzem z I wojny światowej znajdujący się w miejscowości Radocyna w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Sękowa, zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča. Jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. Należy do I Okręgu Cmentarnego Żmigród.
Znajduje się przy starym cmentarzu unickim, położonym przy drodze przez wieś. Zajmuje powierzchnię około 288 m². Założony jest na planie prostokąta i otoczony ogrodzeniem z drewnianych sztachet wspartych na słupach. Wejście znajduje się od wschodu. Zachowały się także 2 słupki HV (Heeres Vermesung) wyznaczające granice działki.

Na cmentarzu jest pochowanych 83 żołnierzy w tym 10 znanych z nazwiska, spoczywają w trzech grobach zbiorowych oraz 10 pojedynczych poległych w styczniu i marcu 1915 roku: 79 Rosjan z 195 Orowajskiego Pułku Piechoty oraz 4 Austriaków z 27 PP. W grobach o numeracji 1- 4 spoczywają żołnierze austro-węgierscy, zaś w grobach 5-10 żołnierze rosyjscy, wszyscy ci znani z nazwiska. Groby 11-13 są mogiłami zbiorowymi (17+28+28) ich nazwisk nie znamy.
Na terenie cmentarza znajduje się kamienny pomnik zwieńczony krzyżem, na którym zachowała się oryginalna tablica kamienna z inskrypcją w języku niemieckim.
WIR WUSSTEN KEINER VON DES ANDERN LEBEN NUN HAT UNS DER TOD ZUSAMMEN GEGEBEN ,,Nie znaliśmy życia drugiego człowieka, teraz śmierć nas połączyła”

Cmentarz w latach 2022/2023 został wyremontowany i przywrócono mu pierwotny wygląd. Jest to zasługa wielu wolontariuszy m.in. Pana Krzysztofa Garduły, Janka Majewskiego, Agnieszki Kurmanowskiej czy Piotra Spłocharskiego, koordynowanej przez Koło nr 8, Klub Górski „Orły” działający przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Warszawie pod kierunkiem inspektora Jacka Witasa.

Galeria zdjęć <strong>Cmentarz wojenny nr 43 w Radocynie</strong>

Wróć do spisu obiektów