Cmentarz wojenny nr 98 w Gorlicach- Glinik Mariampolski

Cmentarz wojenny nr 98 w Gorlicach - Glinik Mariampolski, jest zabytkowym cmentarzem z I wojny światowej.
Jest to niewielki cmentarz, zaprojektowany przez austriackiego architekta Hansa Mayra.

Położony jest we wschodniej części miasta, po przeciwnej stronie drogi (100 m) na wprost stacji benzynowej "Glimar", w pobliżu zabudowań. Obok drogi krajowej znajduje się oryginalny austriacki słup informacyjny
Wyróżniającym elementem tego cmentarza jest piękna, betonowa łukowato przesklepiona brama z kutą furtką , zwieńczona kutym krzyżem typu "rosyjskiego", umieszczonym na kuli. Pierwotnie elementem centralnym był wysoki drewniany krzyż typu "rosyjskiego", który nie zachował się, nie ustawiono go także ponownie przy okazji remontu. Nowym elementem jest żeliwna tablica na niskim kamiennym postumencie (z herbem Rosji, danymi cmentarza po polsku i rosyjsku), którą umieścił w miejscu dawnego krzyża Komitet Upamiętnienia Bitwy Gorlickiej.

Przed wejściem znajduje się niewielki ogródek, obsadzany corocznie kwiatami. Nie należy on do pierwotnego wystroju, jednak wpisał się trwale w tradycję, gdyż jak wynika ze zdjęć archiwalnych istniał tu już w latach międzywojennych.

Na cmentarzu pochowano 254 żołnierzy rosyjskich w 33 grobach zbiorowych i 6 pojedynczych. Polegli w maju 1915 roku w bitwie pod Gorlicami. Jedynie trzech żołnierzy zostało zidentyfikowanych. Cmentarz zachowany jest w dobrym stanie.

Galeria zdjęć <strong>Cmentarz wojenny nr 98 w Gorlicach- Glinik Mariampolski</strong>

Wróć do spisu obiektów