Cmentarz wojenny nr 286 w Olszynach

Cmentarz wojenny nr 286 w Olszynach jest cmentarzem z I wojny światowej, znajdujący się w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim, w gminie Wojnicz.
Znajduje się na cmentarzu komunalnym i stanowi odrębną kwaterę. Kwatera ta ma plan kwadratu i otoczona jest oryginalnym betonowym ogrodzeniem w postaci muru nakrytego dwuspadowym daszkiem. W murze znajdują się liczne okienka z kutymi kratami z grubych stalowych prętów. Wejście przez oryginalną furtkę kowalskiej roboty. Naprzeciwko furtki wejściowej w mur ogrodzeniowy wkomponowano murowaną ścianę dekoracyjną z dużą tablicą inskrypcyjną. Jest na niej napis w języku niemieckim:
ZUM HEIL DES VATERLANDS VOM TOD BERÜHRT, ERGLÜHT/ DES ÄRMSTEN LEBENS ENGE SCHALE VERZAUBERT AUF/ GLEICH DEM ERHABNEN GRAAL.
„Dla dobra Ojczyzny dotkniętą agonią żar nagły się wznieca w najlichszej istocie i jej bytu krater, choćby najciaśniejszy przeistacza w równy wzniosłemu Graalowi”

Na steli umieszczona jest lastrykowa kapliczka z figurą Matki Boskiej. Przed tablicą na betonowym postumencie stoi duży betonowy krzyż.
Na cmentarzu pochowano 23 żołnierzy armii austro-węgierskiej i jednego żołnierza armii rosyjskiej. Jest 12 nagrobków w postaci betonowych postumentów zwieńczonym żeliwnymi krzyżami; na 11 nagrobkach są to jednoramienne krzyże maltańskie, na jednym krzyż dwuramienny (rosyjski). Mogiły ujęte są w betonowe obramowania.
Przed pomnikiem głównym znajduje się grób symboliczny w formie betonowego obramowania ze stelą u wezgłowia zwieńczoną krzyżem łacińskim z pasyjką. Na licu steli umieszczone są: fotografia mężczyzny w mundurze, wizerunek Matki Boskiej Katyńskiej i metalowa tablica z napisem: „POR. JÓZEF CIEŚLA/ LEGIONISTA/ UR. 4.III.1899 W OLSZYNACH/ ZAMORDOWANY PRZEZ/ STALINOWCÓW W KATYNIU W 1940 r./ TĄ SYMBOLICZNĄ MOGIŁĘ W DOWÓD/ PAMIĘCI ZA ZŁOŻONĄ OFIARĘ ŻYCIA/ KU PRZESTRODZE POTOMNYM/ UFUNDOWALI LUDOWCY I RODZINA/ POKÓJ TOBIE W PANU/ POŚWIĘCONO DNIA [...] 11.1988”.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 286 w Olszynach

Wróć do spisu obiektów