Cmentarz wojenny nr 106 w Bieczu

Cmentarz wojenny nr 106 w Bieczu, jest zabytkowym cmentarzem z I wojny światowej, zaprojektowany przez niemieckiego architekta - porucznika Hansa Mayra.
Cmentarz znajduje się obok średniowiecznego gotyckiego kościoła pw. Bożego Ciała, przy ulicy Bochniewicza.
Zbudowany jest na planie nieregularnego dziesięcioboku i otoczony kamiennym murem. Wejście znajduje się od strony wschodniej i wykonane jest z dwóch kamiennych słupów. Obszar cmentarza podzielony jest na 4 tarasowe pola grobowe oddzielone murami. Poszczególne części cmentarza znajdują się na różnych poziomach, dlatego połączone zostały schodami. Ważnym elementem kompozycyjnym cmentarza jest kamienny krzyż łaciński umieszczony na wystającym z zachodniego muru, kamiennym cokole.

Na grobach znajdują się typowe dla projektów Mayra żeliwne krzyże z miejscem na tabliczkę na skrzyżowaniu ramion. Znajdują się tu 63 groby pojedyncze i 44 zbiorowe. Pochowanych zostało tutaj 204 żołnierzy z armii austro-węgierskiej i 182 z armii rosyjskiej, częściowo przeniesionych z pochówków pierwotnych w obrębie ogrodzenia fary. Nie zidentyfikowano 237 osób.

Jest to jeden z ładniejszych cmentarzy wojennych w Okręgu III Gorlice. Pourywane przez złomiarzy krzyże w kwaterze rosyjskiej, należałoby uzupełnić (widać wyraźnie na zdjęciu nr 16 i 17).

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 106 w Bieczu

Wróć do spisu obiektów