Cmentarz wojenny nr 111 w Racławicach

Cmentarz wojenny nr 111 w Racławicach, to zabytkowe żołnierskie miejsce pochówku, zaprojektowane przez wiedeńskiego architekta - porucznika Hansa Mayra.
Cmentarz położony jest w odległości ponad 1 km od głównej drogi w otoczeniu niewielkiego lasku. Zbudowany jest na planie prostokąta i otoczony był drewnianym płotem. Pierwotnie otaczał go drewniany parkan, a do bramy był przybity duży krzyż. Wejście, znajdujące się od strony zachodniej, zamknięte było jednoskrzydłową, drewnianą furtką. Główny element cmentarza stanowił wysoki drewniany krzyż łaciński, który znajdował się przy ogrodzeniu zachodnim na wprost bramki wejściowej. Mogiły mają układ rzędowy niesymetryczny. Część nagrobków ma kształt łacińskich krzyży z taśmy stalowej. Pozostałe mają formę krzyży lotaryńskich, umieszczonych na niskich postumentach.

Znajduje się tu 14 grobów pojedynczych i 11 zbiorowych. Na cmentarzu pochowano 68 żołnierzy z armii austro-węgierskiej i 60 z armii rosyjskiej. Zidentyfikowano jedynie 9 osób. Polegli w ramach bitwy pod Gorlicami w maju 1915 r. Na cmentarzu spoczywa również jeden żołnierz niemiecki poległy pod koniec drugiej wojny światowej, od zbłąkanej kuli samolotowej 16 stycznia 1945 roku, nie zidentyfikowano jego grobu. Od jednego z mieszkańców Racławic dowiedziałem się, że podczas II wojny światowej pochowano tu dwóch mężczyzn rozstrzelanych przez hitlerowców.

replica panerai Ciała z terenu wioski były przewożone na grunt należący do rodziny Olbrychów na wozach zaprzężonych w krowy przez Wojciecha Durana wraz ze swoją bratową Anielą, której mąż w tym czasie brał udział w walkach frontowych.

Obiekt w katastrofalnym stanie technicznym, niedługo może po nim już nic nie pozostać - widać ślady dewastacji.
Zdjęcia wykonałem 17.02.2015 r. i 10.05.2020 r.

*

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 111 w Racławicach

Wróć do spisu obiektów