Cmentarz wojenny nr 111 w Racławicach

Cmentarz wojenny nr 111 w Racławicach jest zabytkowym cmentarzem z I wojny światowej położony na terenie wsi Racławice w gminie Biecz w powiecie gorlickim w województwie małopolskim. Cmentarz został zaprojektowany przez Hansa Maeyra - wiedeńskiego architekta działającego w gorlickim okręgu cmentarnym. Jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. Należy do Okręgu III Gorlice.

Cmentarz znajduje się na wzgórzu w obrębie pól uprawnych około 1,5 km na północ od drogi wojewódzkiej nr 980 Biecz – Jurków, aby dojechać samochodem skręcamy z tej drogi w miejscowości Rożnowice koło Domu Weselnego Milenium, Delikatesów i figurki św. Floriana w prawo jadąc od Racławic i na samym grzbiecie w prawo drogą polną dojeżdżamy do lasku a stamtąd około 100 m dochodzimy do zaniedbanej nekropoli. (na mapce trasę zaznaczyłem na czerwono, zaś na niebiesko trasę pieszą lub rowerową, od oryginalnego drogowskazu austro-węgierskiego, który stoi przy głównej drodze – około 1 km)

Cmentarz ma kształt prostokąta o powierzchni ogrodzonej około 406 m². Głównym akcentem architektonicznym obiektu był położony przy zachodnim ogrodzeniu wysoki drewniany krzyż centralny z półkolistym blaszanym nakryciem profilowanym. Pierwotnie ogrodzony był betonowymi słupkami połączonymi drewnianym sztachetowym płotem, a do bramy od strony wschodniej był przybity duży krzyż. Układ grobów w równoległych rzędach, z nagrobkami w formie krzyży jednoramiennych z blachy łączonej kulkami i dwuramiennych z prętów żelaznych na niskich betonowych cokołach. Obecnie zachowało się kilka kutych krzyży z taśmy stalowej, betonowe słupki oraz resztki oryginalnego ogrodzenia. W obrębie cmentarza znajduje się jeden z czterech słupków geodezji wojskowej HV (Herees Vermessung)

Na cmentarzu pochowano 128 żołnierzy w 14 pojedynczych grobach i w 11 mogiłach zbiorowych, zidentyfikowano jedynie 9 osób. Spoczywa tu:
• 68 żołnierzy austro-węgierskich
• 60 żołnierzy rosyjskich
poległych w 1914 i w maju 1915 w walkach na drugiej linii frontu rosyjskiego. Na cmentarzu spoczywa również jeden żołnierz niemiecki poległy pod koniec drugiej wojny światowej, od zbłąkanej kuli samolotowej 16 stycznia 1945 roku, nie zidentyfikowano jego grobu. Od jednego z mieszkańców Racławic dowiedziałem się, że podczas II wojny światowej pochowano tu dwóch mężczyzn rozstrzelanych przez hitlerowców.
Ciała z terenu wioski były przewożone na grunt należący do rodziny Olbrychów na wozach zaprzężonych w krowy przez Wojciecha Durana wraz ze swoją bratową Anielą, której mąż w tym czasie brał udział w walkach frontowych.
Obiekt w katastrofalnym stanie technicznym, niedługo może po nim już nic nie pozostać. (stan 2023)
Zdjęcia wykonałem 17.02.2015 r. i 10.05.2020 r.

*

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 111 w Racławicach

Wróć do spisu obiektów