Cmentarz wojenny nr 126 we Florynce

Cmentarz wojenny nr 126 we Florynce, to zabytkowe żołnierskie miejsce pochówku, zaprojektowany przez wiedeńskiego architekta - porucznika Hansa Mayra.
Zlokalizowany jest bezpośrednio przy głównej drodze z Grybowa do Krynicy, w odległości 150 metrów na południe (w kierunku Krynicy od skrzyżowania dróg Grybów - Krynica z drogą do Brunar.

Niewielki cmentarz założony na planie kwadratu, położony jest poniżej poziomu szosy, ogrodzony jest podwójnymi metalowymi rurami osadzonymi na betonowych słupkach. Znajdujące się od strony zachodniej wejście zamyka jednoskrzydłowa, żelazną furtką.

Głównym elementem cmentarza jest pomnik w formie kolumny, ustawiony jest za zbiorową mogiłą poległych żołnierzy - 3 kaprali, 77 Węgrów i 14 Rosjan. Pomnik zwieńczony figurą ptaka (prawdopodobnie turula – legendarnego ptaka w mitologii węgierskiej) wznoszącego się do lotu, osadzony na kamiennym cokole w kształcie ściętego ostrosłupa. Na kolumnie umieszczone są trzy tablice epitafijne w kształcie herbowych tarcz z inskrypcjami w języku węgierskim (dwie) i niemieckim (jedna): "Chwała bohaterom" (jest to jedyny w III okręgu pomnik z inskrypcją w języku węgierskim).

replicas bolsos españa – „EHRE DEN HELDEN/ – TISZTELET/ A/ HÖSÖKNEK/ (frontowa ściana - Chwała bohaterom),
– „HIER/ RUHEN/ KRPL. 77 INF./ DES K.U.K.I.R.No 30/14 RUSS. SOLDATEN/ GEFALLEN AM 13/XII /1914“ (z prawej strony - niemieckojęzyczna wersja napisu z tablicy z lewej strony ),
– „ITT NYUGSZIK/ AM. KIR. 30 SZ./ HONVED – GYALOGEZRED/ TIZEDESE 77 GYALOGOSA/ 14 OROSZ KATONA/ 1914/ ELESTEK/ 1914 XII/ 13“ (z lewej strony - Tu spoczywa 3 kaprali i 77 piechurów 3. Cesarsko - Królewskiego Węgierskiego Pułku Piechoty i 14 zołnierzy rosyjskich. Polegli 13 XII 1914)

Na cmentarzu spoczywają żołnierze węgierscy z 3 Pułku Huzarów i 30 Pułku Piechoty Honvedu oraz rosyjscy, polegli tu w czasie I wojny światowej. Według wspomnień mieszkańców, żołnierze zginęli nie w walce z wrogiem a podczas pijackiej bijatyki zadając sobie śmiertelne rany. Nie wiadomo na ile okoliczności śmierci żołnierzy są prawdą natomiast pewne jest to, że prócz nich na cmentarzu spoczywa 16-tu Rosjan.

Na cmentarzu znajdują się dwa nagrobki w formie:

– żeliwnego krzyża lotaryńskiego na betonowym postumencie, jest to grób nr 2 - pochowany żołnierz armii rosyjskiej NN
– żeliwnego krzyża łacińskiego z tarczą na skrzyżowaniu ramion na betonowym postumencie - grób nr 10 - pochowany żołnierz z armii austro - węgierskiej NN

replicas Dior W jednym grobie zbiorowym (80 żołnierzy z armii austro-węgierskiej i 14 z armii rosyjskiej ) oraz w 9 pojedynczych (7 żołnierzy z armii austro-węgierskiej i 2 z armii rosyjskiej ) pochowano tu w sumie 103 żołnierzy w tym 16 Rosjan, wszyscy nieznani z nazwiska. Wszystkie pola grobowe są zatarte. Cmentarz w roku 2018 był remontowany.

Zdjęcia wykonałem 5 marca 2015 r. i 19.04.2020 r.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 126 we Florynce

Wróć do spisu obiektów