Cerkiew greckokatolicka pw. Opieki Bogarodzicy
Datę budowy wyryto stosowanym wówczas szyfrem na portalu, który obok nawy jest jednym z elementów pierwotnych. Cerkiew początkowo była trójdzielna, z kwadratową nawą, której kształt uległ zmianie na prostokątny w związku z przedłużeniem jej o poszerzony babiniec. Nieco później powstało prezbiterium i dobudowana w 1701 roku od północy zakrystia. Nowy babiniec poszerzono do szerokości nawy w 1870 roku. Obiekt był remontowany w 1880, 1886, 1911, 1926, 1938 roku i w latach 80-tych XX wieku. Nad nawą i prezbiterium kopuły namiotowe, dwukrotnie łamane uskokowo, przyozdobione pozornymi arkadami. Zwieńczenia nawy i prezbiterium baniaste z pozornymi latarniami i kopułkami, z analogicznym hełmem wieży o kopulastej podstawie. Górne daszki kopuł i bani kryte blachą miedzianą, pozostałe fragmenty i ściany pokryte gontem. W zwieńczeniu ładne krzyże kowalskiej roboty nad sierpem księżyca. Ciesielscy majstrowie Teodor Rusinko i Dimitr Dekowekin z Waradki (Biesiadka) zbudowali w 1873 r. słupowo-ramową wieżę o pochyłych ścianach. Równocześnie przebudowali też cerkiew, nawiązując do licznych przykładów słowackich m.in. do cerkwi w Jedlince.
Inne tendencje stylistyczne wykazuje druga grupa ikon malowana przez wiejskiego malarza (może kilku) ikonowego, niestety o mniejszym talencie. Wykonał on około 1756 roku ikony przedstawiające 12 Apostołów, Chrystusa w Grobie, Króla Chwały i Chrystusa z Uczniami w drodze do Emaus. Ponadto Trzy Niewiasty w Grobie, rząd proroków oraz wieńczące kompletny ikonostas Ukrzyżowanie. Ikonostas był dwa razy odnawiany, ostatni raz w latach 80-tych dzięki czemu został uratowany przed zniszczeniem. Niektóre ikony wykonane przez malarzy z tego terenu w XV wieku znajdują się w zbiorach Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku np. „Matka Boża Hodegetria". „Spaś Nierukatwornyj" (nadludzka, boska) na zamku w Łańcucie.
Obiektem opiekuje się rzymskokatolicka parafia w Sękowej. Dzięki staraniom jej proboszcza ks. Stanisława Dziedzica został przeprowadzony remont. Zmieniono blaszane poszycie dachowe na gontowe, kryjąc górne części bań blachą miedzianą. Zrobiono fundamenty i cokół, izolację, wymieniono trzy dolne warstwy belek, uzupełniono drewniane ściany. Odnowiono polichromię ikonostasu, ikony, polichromię ścienną. W 1994 roku obiekt otrzymał (wraz z kościółkiem w Sękowej) zaszczytne wyróżnienie. W uznaniu kunsztu konserwatorskiego i sztuki rewaloryzacyjnej cerkiew otrzymała medal międzynarodowej organizacji Europa Nostra z siedzibą w Hadze. Organizacja ta promuje konserwację i rewaloryzację architektoniczną obiektów stanowiących unikalne dziedzictwo Europy.
Wróć do spisu obiektów |