Cmentarz Wiejski - stary - Owczary

Stary cmentarz wiejski.

Na cmentarzu znajduje się kilka zabytkowych obiektów cmentarnych i przydrożnych przeniesionych pod koniec lat 70-tych z okolicy. Od początku lat 90-tych cmentarz ponownie czynny. Współcześnie wykonano 4 grobowce z lastryko z inskrypcjami po polsku, l krzyż drewniany i 4 współczesne mogiły ziemne. Ponadto kilka starszych.

Obiektem zabytkowym jest krzyż łaciński z piaskowca pochodzący z 1867 roku na cokole z piaskowca; ramiona zakończone trójlistnie, na krzyżu postać Ukrzyżowanego wykonana z jednego bloku kamienia wraz z krzyżem, ze stopami przybitymi jedna na drugą, z palcami ułożonymi w łacińskim geście błogosławieństwa. Na cokole znajduje sie inskrypcja pisana cyrylicą z prośbą o pokój duszy.

Po apelu ks. proboszcza z Sękowej Stanisława Dziedzica, kilka przydrożnych, często rozbitych krzyży zostało przeniesionych przez mieszkańców Owczar na stary cmentarz. Akcja ta miała miejsce w 1978 i 1979 roku, a uczestniczyli w niej m.in. Szymon Wasylczak i Władysław Honkowicz.

Pod koniec lat 80-tych kilka krzyży w Owczarach zostało wyremontowanych staraniem Piotra Antoniaka, Pawła Wrońskiego i ich kolegów - członków Komisji Opieki Nad Zabytkami Sztuki Cerkiewnej przy Warszawskim Towarzystwie Opieki Nad Zabytkami.

Cmentarz w ostatnich latach uporządkowany i oczyszczony.

Galeria zdjęć Cmentarz Wiejski - stary - Owczary

Wróć do spisu obiektów