Cmentarz wojenny nr 112 w Rożnowicach (Rozembark)

Cmentarz wojenny nr 112 w Rożnowicach (dawna nazwa Rozembark) jest austriackim cmentarzem wojennym z okresu I wojny światowej, wybudowany na terenie jego okręgu IV Łużna. Cmentarz ten projektował Jan Szczepkowski, Polak (1878-1964), porucznik pospolitego ruszenia. W kadrze Oddziału Grobów Wojennych figuruje jako Johann Ritter von Szczepkowski.

Cmentarz położony malowniczo na wzgórzu około 700 m od drogi wojewódzkiej Biecz-Rzepiennik-Gromnik (nr 980), za rozwidleniem dróg na Sitnicę i Gromnik.
Zbudowany został na planie kwadratu o powierzchni 570 m2. Ogrodzenie z kamiennego muru jest obecnie zniszczone. Do cmentarza prowadziła drewniana furtka. Główny element cmentarza stanowił drewniany krzyż łaciński z półkolistą obręczą łączącą ramiona. Mogiły miały układ rzędowy. Do dziś zachowały się nagrobki w 5-ciu rodzajach. Są to krzyże żeliwne jednoramienne (listwowe) i dwuramienne z prostokątną ramką w dolnej części na tabliczkę inskrypcyjną, na niskim betonowym cokole, krzyże żeliwne jednoramienne z okrągłą tarczą otoczone falistą glorią na skrzyżowaniu ramion, duże betonowe stele nagrobne z prostokątną tablicą żeliwną, małe betonowe stele z leżącą, prostokątną tablicą żeliwną.

Cmentarz w chwili obecnej ( kwiecień 2015) jest w początkowej fazie remontu, przystąpiono do rozbiórki ruin zdewastowanego betonowego ogrodzenia oraz wykarczowano porastające go samosiejki zarówno zewnątrz ogrodzenia jaki w jego wnętrzu.

Na cmentarzu w 19 grobach masowych i w 189 pojedynczych pochowano 250 żołnierzy w tym: 85 żołnierzy z armii austro-węgierskiej, 22 z niemieckiej (1, 2, i 4 Królewski Pruski Pułk Grenadierów Gwardyjskich) i 143 z armii rosyjskiej. Nie zidentyfikowano tożsamości 133. Większość z nich poległa na początku maja 1915 r.

Na cmentarzu tym został pochowany Krzysztof Prokop – hutnik, zmarł 8 lipca 2006 roku w wieku 46 lat.

Do cmentarza można dojechać samochodem osobowym na samo miejsce. Zdjęcia wykonałem 10 kwietnia 2015 r.

Best Replica Watches

www.bestclonewatches.com

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 112 w Rożnowicach (Rozembark)

Wróć do spisu obiektów